Ragáda a moučnivka

Tess    15.09.2023, 16:50

Dobrý den, z porodnice (díky sestrám z novorozeneckého, bohužel...) jsem si donesla asi 3 ragady. Levé prso jsem zahojila zcela a na pravém místě zůstala prasklina přes střed prsa. V šestinedělí jsem probrečela při každém kojení, jelikož to šíleně pálilo a jelikož se mi nikdo z novorozeneckého nevěnoval, tak jsem netušila, že to je moučnivka... Po 2 týdnech super zlepšení jen zbyla malá ragáda (z půlky pryč) tak jsem to přestala řešit a prsa jsem "zavřela" do podprsenky a jen jsem bradavku mazala lanolinem.. No a trvalo to jen týden a je to zpět. Bolest šílená ve smyslu pálení, cukani a štípání.. Tentokrát jsem googlila a u male jsem viděla povlak v puse, tak me napadlo si to vygooglit a ejhle můj problém z šestinedělí měl název - moučnivka. Okamžitě voláno pediatričce a dostali jsme niastin. Každopádně jsem se vybavovala už před porodem a máme dovezeno z Německa i infectosoor mundgel. Moje otázky zní: Mám přestat kojit z toho postiženého prsa? Nechci malé dávat lahev, ale jedno prso mi nevystaci - kojí se co 1,5 hodiny a v noci až po 7 hodinách (nabírá víc než ma po dohodě s pediatričkou ji už nebudim, budí se sama až potřebuje) Infectosoor mundgel ma v příbalovém letáku, že až od 4 měsíců až umí dítě polykat (?!?) - malá bude mít příští týden 2 měsíce, problém s přisátím jsme nikdy neměli, jen špatná technika díky sestrám co neměly zjevně čas a malou mi vždy jen připlácly k prsu (já málo pohyblivá po císaři). proč to nesmí menší děti? Nebo jsou tam 4 měsíce z jiného důvodu? Niastin vím, že moc neúčinkuje, ale male tím vytiram pusu, ale radši bych tím infectosoorem (ten si jen zatím mažu na bradavky). A malá žádné problémy nemá, ani není podrážděná nebo že by odmítala kojení. Děkuji za odpovědi.

Milá Tess,

ponúkame vám v tejto oblasti komplexnú pomoc, pretože okrem účinnej liečby je kľúčové odstrániť aj príčinu toho, prečo vzniklo poškodenie bradaviek. Príčinou poškodenia bradaviek a takejto bolesti je nesprávne prisatie a aj preto je potrebné v prvom rade stretnúť sa s profesionálnou laktačnou poradkyňou MAMILY osobne:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože v takom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Tieto kroky má zmysel urobiť, pretože bez ohľadu na to, aká liečba by sa použila pre bradavky, je kľúčové odstrániť dôvod, pre ktorý sa tkanivo bradaviek poškodzuje, aby sa mohli začať liečiť. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť.

Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc.

Bolesť bradaviek dokáže byť jedna z najhorších bolestí, aké existujú. Ale existuje úľava a pomoc. Kým sa začne situácia zlepšovať, ak potrebujte pomôcť pri tom, aby ste sa vôbec odvážili dcérku prisať, môžete si po celý deň dať nejaký liek od bolesti - ibuprofen či nejaký podobný liek, podľa dávkovania pre dospelých. Toto síce bolesť nevylieči, ale pomôže vám, aby sa dojčenie stalo znesiteľným, a dá vám to čas, aby ste mohli podniknúť ďalšie potrebné kroky.

A potrebujete cielenú liečbu, pre ktorú je dôležité, aby ste začali používať postupy, ktoré vám pomôžu:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/boli-to/

V rámci liečby vám odporúčame vyhnúť sa používaniu lanolínu, pretože má potenciál z dlhodobého hľadiska situáciu zhoršovať, s čím ste sa stretli aj vo vašom prípade.

Spoločne s laktačnou poradkyňou vám odporúčame urobiť tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka a pri správnom prisatí sa bradavky nepoškodzujú, čo znamená, že nezačnú bolieť a nevzniká vstupná brána pre infekciu. Laktačná poradkyňa skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať.

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami zvýšite tvorbu mlieka tak:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.

6) Spoločne s laktačnou poradkyňou sa dohodnete aj, aké prostriedky by ste mohli použiť pre preliečenie bradaviek.

Poradkyňu vyhľadajte čo najskôr, potrebujete okamžitú a intenzívnu pomoc.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Ragáda a moučnivka