Rozšírený mliekovod

Kamila    18.09.2023, 14:42

Dobrý deň, od decembra 2020 som dojčila syna, cca od polovice roku 2021 som ho dojčila už len z ľavého prsníka, a to až do júna tohto roku 2023. Z pravého prsníka mi ale stále po stlačení ešte vyjde pár kvapiek… absolvovala som usg vyšetrenie, kde mi povedali že na pravom prsníku mám rozšírené mliekovody, že to môže trvať aj rok po ukončení dojčenia… ja som síce dojčila do júna ale len z ľavého prsníka, myslite, že takýto stav - rozšírený mliekovod pravého prsníka, z ktorého sa nedojcilo takmer dva roky, je v poriadku? Dakujem

Milá Kamila,

samotný fakt, že pozorujete mlieko po stlačení prsníka, je úplne bežný. Je normálne, že tvorba mlieka po skončení dojčenia pretrváva niekoľko mesiacov či rokov.

Ak sa prestane z prsníka odoberať mlieko, tvorba mlieka sa zastaví bez toho, aby bolo potrebné čokoľvek urobiť. Neodporúčame vám užívať lieky či prípravky pre zastavenie tvorby mlieka, sťahovať si prsia ani piť málo tekutín. Nemusíte sa obávať zápalu prsníka, ani, ak by ste našli mlieko rôznej farby. Farba mlieka, ktoré v prsníkoch je po skončení dojčenia, môže byť rôzna od oranžovej cez žltú až po bielu a priesvitnú, niekedy mlieko môže byť husté alebo zasychať na bradavkách.

Tvorba mlieka po skončení dojčenia môže pretrvávať veľmi dlho, potenciálne aj celé roky, môže ísť o kvapky, prípadne aj viac mlieka. Netreba ho odstriekavať ani kontrolovať, či tam je; jedine, pokiaľ by ste mali pocit veľmi naliatych prsníkov. Ale inak netreba robiť nič. Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Rozšírený mliekovod