Mesačný syn nespí cez deň

Alexandra    30.09.2023, 10:52

Dobrý deň, chcem sa opýtať. Môj mesačný syn cez deň vôbec nechce spať. Stále chce byť na prsníku a po čase sa začne hnevať a plakať. Ak mu vyberiem prsník začne si cmúľať pästičku, že ešte chce. Doktorka mi povedala, že ak má počúrané a pokakané aspoň 7 plienky za deň, tak mlieka mám dostatok. Ja mám však pocit, že jemu moje mlieko nestačí a je neustále hladný. Ako zistím, či mám dostatočne silné mlieko a či ho netreba prikrmiť?

Milá Alexandra,

v situácii, ktorú opisujete, vám odporúčame skontaktovať sa osobne s profesionálnou laktačnou poradkyňou MAMILY:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Laktačná poradkyňa vás naučí, ako vyhodnotiť dojčenie priamym pozorovaním pitia a správania bábätka. Naučí vás, ako rozlíšiť pitie a satie, kedy bábätko mlieko nepije. Naučí vás vyhodnotiť správanie bábätka na prsníku a vysvetlíte si súvislosti medzi dojčením a spánkom. Na svoje materské mlieko sa môžete spoľahnúť. Materské mlieko nie je „silné“ alebo „slabé“. Vaše mlieko dokáže bábätko zasýtiť, o tom nemusíte mať pochybnosti, to, čo je kľúčové je, aby bábätko získavalo mlieka dostatok. Neexistuje pojem "slabé mlieko". Materské mlieko je "šité priamo na mieru" každého bábätka a ideálnym spôsobom spĺňa jeho potrebu živín. Navyše obsahuje desiatky nenapodobiteľných látok a faktorov, ktoré zvyšujú jeho imunity a plnia mnohé iné dôležité funkcie. Dojčenie je navyše omnoho viac než len prijímanie materského mlieka. 

Pozorovanie pitia a správania bábätka na prsníku prináša okamžitú informáciu o výdatnosti dojčenia. Toto je omnoho presnejší spôsob vyhodnotenia pitia bábätka, pretože počet pocikaných či pokakaných plienok nedáva presnú informáciu. Nie je možné vyhodnotiť, že matka má dostatok mlieka na základe určitého počtu pocikaných či pokakaných plienok. Navyše je dôležité vyhodnocovať to, aký má príjem mlieka zo strany bábätka a tiež, ako sa pri dojčení správa. Bábätko, ktoré sa na prsníku hnevá a plače a po dojčení si cmúľa pästičku, takto často reaguje na tok mlieka, ktorý vníma ako nedostatočný.

Spoločne s laktačnou poradkyňou bude dôležité urobiť tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Laktačná poradkyňa skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Ak by bábätko skutočne potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka tak, aby ste postupne nemuseli dokrmovať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.

6) Laktačná poradkyňa vám vysvetlí súvislosti medzi spánkom a dojčením. Ukáže vám, ako rozlíšiť prejavy správania bábätka o tom, že je pripravené na spánok, ako mu pomôcť jednoducho zaspať a udržať sa v spánku.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Mesačný syn nespí cez deň