Môžem užívať vitex jahňací a podobné bylinky počas dojčenia?

Slavka    02.10.2023, 14:23

Dobrý deň,syn má 26 mesiacov stále intenzívne kojený.Mám problém s neprav.menštruačným cyklom a s tým spojené akné.Rada by som skúsila úpravu cyklu prírodnou formou no je tam uvedené žd nieje vhodný pre dojčiace ženy a že znižuje hladinu prolaktínu.Je to tak alebo to len nik netestoval? Ďakujem

Milá Slávka,

tento doplnok výživy a ani ďalšie bylinky, ktoré sa typicky používajú pre zlepšenie cyklu nepredstavuje pre dojčenie problém, pokračujte v dojčení tak, ako to vaše dieťatko potrebuje, dojčenie je preňho naďalej mimoriadne dôležité. Táto veta, ktorá je na letáku uvedená, je ochranou firmy vyrábajúcej daný produkt a tiež ukážkou toho, ako málo sú cenené dojčiace matky na to, aby sa tým daná firma seriózne zaoberala. Je na škodu veci, že pohodlnosť takýchto firiem a snaha chrániť sám seba následne vytvára dojem, že dojčiace matky nemôžu v prípade potreby užívať nič, čo nie je pravda. Z hľadiska prolaktínu je na tom žena, ktorá dojčí dieťatko viac ako dva roky v podstate tak isto, ako žena, ktorá v tom veku po pôrode nedojčí. Prolaktín majú ženy počas dojčenia vo vyššej hladine len prvé mesiace. Aj to je dôvod, pre ktorý potom ženy dostanú späť cyklus. Cyklus sa vráti preto, že dojčenie už cyklus nijako neovplyvňuje.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Môžem užívať vitex jahňací a podobné bylinky počas dojčenia?