Odťahovanie od prsníka počas dňa

Katarína    09.10.2023, 10:36

Dobrý deň, mám 11 týždňové dievčatko, ktoré plne kojím od narodenia bez veľkých problémov. Posledný týždeň sa ale začala brániť kojeniu za svetla. Akonáhle zbadá môj prsník začne veľmi plakať nechce sa prisat a prejde to až do hysterickeho placu. Ak mám v izbe zasvietené a ona vidí prsník, neprisaje sa. Ak v izbe svetlo zhasnem s prisatím nieje problém. Neviete v čom by mohol byť problém? Samozrejme nie je možné dieťa kojiť iba po tme. Ďakujem pekne.

Milá Katarína,

bábätká sa niekedy takto správajú v reakcii na tok mlieka, ktorý vnímajú ako nedostatočný. Často sú ochotné prisávať sa za určitých okolností (napríklad potme) alebo ak sa s dojčením spojí pohyb alebo ak sú v polospánku, zaspávajú či precitajú sa zo spánku. Správanie vášho bábätka nie je možné jednoznačne vyhodnotiť prostredníctvom internetu, avšak zo skúseností, ktoré máme, ak ženy opisujú správanie bábätka tak, ako vy vo vašej otázke, najčastejšie ide o to, že bábätko reaguje na tok mlieka, ktorý vníma ako nedostatočný. Takéto situácie sa stávajú z niekoľkých príčin, medzi ktoré môže patriť aj to, že prisatie bábätka nie je od začiatku úplne správne a v dôsledku toho sa tvorba mlieka postupne znižuje (tok mlieka reaguje na tvorbu mlieka) - toto je pomerne nenápadný proces, ktorý začne byť vypuklý až v období, keď sa bábätko začne prisávať a odťahovať, naťahuje bradavku, hnevá sa, vrtí sa, plače a znova sa prisáva a znova plače, až sa úplne odmieta prisať.

Takáto situácia sa paradoxne často stáva ženám, ktorých bábätká vynikajúco priberajú a ktoré majú od začiatku veľmi veľa mlieka, dokonca dokážu pomerne veľa mlieka aj odsať. Dôvodom je, že s tým súvisí aj to, že bábätko je zvyknuté na rýchly tok mlieka a ak sa tento spomalí, tak bez ohľadu na ešte stále vysokú tvorbu mlieka, bábätko nemusí byť spokojné a reaguje tak, ako popisujú matky vo svojich skúsenostiach - rozplače sa, saje si pästičku, hnevá sa pri dojčení atď., a táto situácia má tendenciu zhoršovať sa niekedy až do úplného odmietania prsníka.

Je pomerne typické, že bábätká sa v takejto situácii dojčia najmä v polospánku, pri zaspávaní, zobúdzaní a v noci. Typicky sa tiež zo začiatku začína t akéto nespokojné správanie objavovať v čase, kedy je bábätko už z celého dňa unavené a predráždené, teda najmä večer. Typickým časom, v ktorom sa začne takéto správanie bábätka objavovať, býva 2 – 3 mesiac života.

Jednou z častých príčin, pre ktoré sa zníži tvorba mlieka, je používanie cumlíka, fľaše a klobúčikov pri dojčení. Ďalšou častou príčinou je začatie užívania hormonálnej antikoncepcie. Niekedy je možné, že ochorenie, ktoré je spojené s horúčkou (ako napríklad pri črevnej viróze), spôsobí pokles tvorby mlieka. Ďalšie možné príčiny sú uvedené v tomto materiáli.

Odporúčame vám vyhodnotiť situáciu, ktorú pozorujete, osobne s profesionálnou laktačnou poradkyňou MAMILY:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Ak by sa potvrdilo, že bábätko takto reaguje na tok mlieka, kľúčom k zlepšeniu takejto situácie je zvýšenie tvorby mlieka a ďalšie kroky, ktoré popisuje tento materiál.

Kľúčovým krokom je využívať fyzický kontakt s bábätkom, najmä kontakt koža na kožu a spoločné spanie - je pravdepodobné, že dieťatko sa prisaje, ak bude blízko vášho prsníka, keď bude rozospaté v polospánku pri zaspávaní alebo prebúdzaní. Skúšajte to, ale bez toho, aby ste ho do dojčenia nútili. Dajte mu čas a veľa fyzického kontaktu s príležitosťami na dojčenie.

Pre praktickú realizáciu uvedených krokov vám môže pomôcť byť v kontakte s profesionálnou laktačnou poradkyňou MAMILY, ktorá vám poskytne psychickú podporu a usmernenie, ako postupovať. Je pochopiteľné, že situácia, v ktorej bábätko dojčenie odmieta a je pri ňom nespokojné, je náročná aj fyzicky, aj psychicky. Laktačná poradkyňa vám odporučí kroky, ktoré začnú postupne situáciu zlepšovať.
Okrem toho môžete urobiť tieto kroky:
Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť.
Navyše k videám si prečítajte tento návod na to, ako sa bábätko prisáva.
Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Laktačná poradkyňa skontroluje tiež podjazykovú a hornú uzdičku bábätka, ktoré môžu spôsobovať časť tejto situácie.
A tiež si pozrite fotky správneho prisatia.
Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Odťahovanie od prsníka počas dňa