Kolísání laktace

Klára    12.10.2023, 10:57

Je možné, že mi kolísá laktace? Jeden den mléka dost dítě spokojené, druhý den brek nebo po krátkém kojení. Nespavost přes den, kojení co hodinu, ale i tak nespokojenost. Další den zas vše o.k. Mám hypoteriózu užívám euthyrox 150

Milá Kláro,

túto situáciu neovplyvňuje váš stav štítnej žľazy. Znížená funkcia štítnej žľazy je navyše u vás kompenzovaná, liek, ktorý užívate, dopĺňa hormóny štítnej žľazy tak, ako keby fungovala normálne. Z tohto pohľadu je vaša situácia porovnateľná so situáciou ženy, ktorá Euthyrox užívať nepotrebuje.

Situáciu, ktorú popisujete, je náročné riešiť prostredníctvom internetu a pre uvažovanie o správaní bábätka je tiež rozhodujúci vek bábätka, ktorý neuvádzate. Otázka, či môže byť tvorba kolísavá, je ťažká na zodpovedanie - niekedy ženy popisujú niečo podobné ako vy. Pre rozlúsknutie toho, čo presne sa deje, vám odporúčame odsledovať to, čo popisujete v osobnom kontakte s profesionálnou laktačnou poradkyňou MAMILY:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Niekedy takáto situácia súvisí s tým, že bábätko v niektorý deň nedostatočne vyprázdňuje prsníky a z plnšieho prsníka zažíva rýchlejší tok mlieka, s ktorým je spokojnejšie. Na ďalší deň je však možné, že táto situácia sa prejaví prechodným znížením tvorby mlieka a bábätko na to reaguje nespokojnosťou. Aj preto v prípade, aký popisujete, bude kľúčové, aby ste spoločne s laktačnou poradkyňou vyhodnotili pitie bábätka a jeho správanie na prsníku. Laktačná poradkyňa vás naučí rozlíšiť, kedy bábätko na prsníku pije a kedy saje bez pitia. Pre reguláciu toku mlieka a rovnomerné vyprázdňovanie prsníka vám laktačná poradkyňa ukáže, ako bábätku pomôcť úpravou prisatia:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka a rovnomerné vyprázdňovanie prsníka. Bábätko pri správnom prisatí dokáže regulovať tok mlieka. Laktačná poradkyňa by mala tiež skontrolovať uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Laktačná poradkyňa vám ukáže, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Prejde s vami tiež možné príčiny znižovania tvorby mlieka a pomôže vám ich odstrániť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/dieta-prestalo-priberat/

Ak by to bolo potrebné, urobíte spoločne kroky pre zvýšenie tvorby mlieka:

https://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/bylinky/

Spoločne s poradkyňou by ste mali prejsť opatrenia, ktoré pomôžu, aby sa bábätko mohlo dojčiť podľa svojich potrieb – to znamená veľa kontaktu koža na kožu s bábätkom, nosenie, spoločné spanie, aktívne ponúkanie prsníka. Niekedy správanie bábätka, aké popisujete, súvisí s tým, ako sa bábätku pomáha so zaspatím a s reguláciou spánkových cyklov. Prejdite spoločne s laktačnou poradkyňou súvislosti medzi dojčením a spánkom, aby ste vylúčili aj tieto príčiny.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Kolísání laktace