Zvysene pecenove testy

Natalia    24.10.2023, 15:40

Dobry den, maly ma 3 mesiace a zistili mu zvysene pecenove testy.Maleho dojcim aj prikrmujem. Moze mat zvysene testy kvoli napriklad sladkostiam, ktore konzumujem?Doktorka hovorila, ze to moze byt kvoli tomu,lebo slabo pribera a chce ho hospitalizovat s cim nesuhlasim. Dakujem krasne

Milá Natália,

vaša strava ovplyvňuje zloženie materského mlieka len miminálne. Materské mlieko sa totiž tvorí z krvi a zloženie vašej krvi je relatívne rovnaké bez ohľadu na to, čo ste zjedli. Konzumáciu sladkostí teda musíte zvážiť len z hľadiska vplyvu na vaše vlastné zdravie, toto nespôsobuje, že bábätko získava príliš „tučné“ alebo iným spôsobom zaťažujúce materské mlieko, ktoré by mohlo spôsobovať zvýšené hodnoty na pečeňových testoch. Ak bábätko skutočne nepriberá dostatočne a nezískava teda dostatok mlieka, je kľúčové mu pomôcť toto napraviť.

Odporúčame vám preto skontaktovať sa s profesionálnou laktačnou poradkyňou MAMILY:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože v tejto situácii je možné urobiť kroky pre to, aby sa zvýšil príjem mlieka zo strany bábätka a postupne tak bolo možné odstrániť dokrmovanie a vrátiť sa k výlučnému dojčeniu. V prípade, že bábätko potrebuje byť dokrmované, môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť. Budete tak môcť vyhodnotiť, čo presne sa pri dojčení deje, ako si vysvetliť správanie bábätka

V tejto situácii potrebujete odporúčania šité na mieru vašej situácii:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka a tiež rovnomerné vyprázdňovanie prsníka. Profesionálna laktačná poradkyňa skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Takto pomôžete bábätku získavať z prsníka podstatne viac mlieka a toto spolu s úpravou prisatia bude postupne zvyšovať tvorbu mlieka. Okrem toho môžete tvorbu mlieka podporiť aj prostriedkami na zvýšenie tvorby mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Keď je potrebné bábätko dokrmovať, je dôležité nepoužívať fľašu a ani striekačku, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

Dokrmovanie laktačnou pomôckou na prsníku funguje najlepšie pri správnom prisatí bábätka. Aj preto vám odporúčame stretnúť s profesionálnou laktačnou poradkyňou, aby ste toto mohli natrénovať osobne. Vďaka dokrmovaniu laktačnou pomôckou pomôžete zlepšovať dojčenie a súčasne bábätko bude môcť získavať toľko dokrmu, koľko teraz potrebuje, aby začalo priberať. Ďalšími krokmi sa bude takto zvyšovať príjem mlieka priamo z prsníka a to je bod, v ktorom sa bude môcť začať postupne dokrmovanie znižovať.

3) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

4) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami. Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Zvysene pecenove testy