Dlouhodobe kojeni a obnova MS

Karolina    25.10.2023, 13:38

Dobry den, rada bych informovala ohledne moznych dusledku dlouhodobeho kojeni na menstruaci (MS). Syna (25 m) kojim na vyzadani pres den i v noci, pricemz se mi MS stale neobnovila. Na zacatku zari i rijna jsem pozorovala bolest v podbrisku, zvyseny vytok + velmi bolestive bradavky pri kojeni. Po par dnech vse odeznelo, MS se ale nedostavila. Gynekolog konstatoval, ze absenci MS lze vysvetlit pretrvavajicim kojenim, dle UZ se MS bezprostredne neblizi. Stav obou vajecniku popisoval jako polycysticky, ale vzhledem k uvadenym symptomum se muze i jednat o “probouzeni” cyklu a neni duvod se znepokojovat. Zadne dalsi vysetreni ani lecbu nezmínil. Vzhledem k tomu, ze bych rada znovu otehotnela, me popisovany stav vylekal. Nechci syna odstavovat, dokud na to nebude sam pripraveny. Zajimalo by me, zda se da nejak zjistit, ze obnovu MS opravdu oddaluje “jen” kojeni /nejedna se realne o polycysticke vajecniky, aniz bych musela ukoncit kojeni? Predem dekuji za odpoved

Milá Karolíno,

v situácii, akú riešite, sa často uvažuje o dojčení ako o príčine, prečo žena nemá naspäť menštruačný cyklus a neotehotnie. Avšak z hľadiska dojčenia jediný hormón, ktorý vplýva na plodnosť, je prolaktín. Je dôležité z hľadiska plodnosti vedieť, že hladiny prolaktínu približne po roku po pôrode sa za fyziologických okolností nijako zásadne nelíšia u ženy, ktorá dojčí od tých, ktoré má žena, ktorá nedojčí a žiadny iný hormón už momentálne vašu plodnosť neznižuje. Prolaktín a dojčenie už teda vašu plodnosť vôbec nijako neovplyvňujú a dojčením nie je možné vysvetliť vašu situáciu (a preto ju ani nie je možné riešiť obmedzením dojčenia či akoukoľvek inou úpravou v dojčení).  Dojčiace matky v období medzi 14-17 mesiacom najčastejšie dostávajú prvú menštruáciu po pôrode. Nález na ultrazvuku naznačuje, že čas návratu menštruačných cyklov sa už blíži. Nie je jednoduché sa presne vyjadriť k nálezu, ktorý opisujete, ale v čase, kedy sa vám začína vracať menštruačný cyklus, môže vaječník na ultrazvuku vyzerať tak, že sa v ňom nachádza viacero malých cystičiek, ktoré predstavujú malé folikuly, z ktorých sa žiaden zatiaľ nestal dominantným. Toto neznamená to isté, ako diagnóza polycystických vaječníkov a nevyplýva preto z toho, že máte polycystické vaječníky a že by to bol dôvod, pre ktorý ešte nemáte naspäť cykly.

Má tiež zmysel vedieť, že keď sa menštruačný cyklus obnoví, je pomerne typické, že prvé tri cykly po návrate plodnosti bývajú nepravidelné a z hľadiska plodnosti nemusia byť úspešné pre otehotnenie. Toto po návrate cyklov typicky pozorujú nielen dojčiace ale aj nedojčiace ženy. Tento proces nie je ovplyvňovaný dojčením. A to ani v prípade, že dojčíte „často“. Je normálne, ak sa dieťa vo veku vášho dieťatka dojčí cez deň aj v noci podľa jeho potrieb.  2-ročné bábätko je ešte stále veľmi maličké a dojčenie veľmi potrebuje. V skutočnosti sa deti v tomto veku častokrát dojčia častejšie, než keď boli novorodenci. Je normálne, že dieťa v tomto veku nedokáže prespať celú noc. A je normálne, že mu poskytujete rodičovskú starostlivosť aj v noci – toto je jedna z investícií do jeho zdravia a pocitu bezpečia v noci. Vaše telo potláča plodnosť vtedy, ak je starostlivosť o vaše dieťatko ešte stále taká náročná, že nie je vhodný čas na nové tehotenstvo. Dôvodom nie je len dojčenie ako také, keďže z hľadiska hladín hormónu prolaktínu matka, ktorá po roku dojčí, je na tom hormonálne približne rovnako, ako matka, ktorá nedojčí. Odstavenie nespôsobí, že starostlivosť o dieťatko bude jednoduchšia. Odstavenie ani zníženie počtu dojčení nijako nepomôže tomu, aby sa vaša plodnosť zlepšila rýchlejšie. Je paradoxné, ako sa ženy tesne po pôrode, keď často, dlho a výlučne dojčia, dozvedajú od svojich gynekológov, že dojčenie neposkytuje žiadnu ochranu pred tehotenstvom a „musia“ im predpísať hormonálnu antikoncepciu. A ten istý gynekológ je schopný povedať žene, ktorá je mnoho mesiacov po pôrode, že jedinou príčinou toho, že nemôže otehotnieť, je fakt, že dojčí. Dojčenie staršieho dieťaťa sa považuje za vinné z absolútne všetkého. Odstavenie ani zníženie počtu dojčení však skutočne túto situáciu nerieši (hoci mnohé matky vám potvrdia, že keď odstavili, do 2-3 mesiacov dostali menštruáciu – áno, pretože by ju dostali aj tak, štatisticky je pravdepodobné, že menštruácia sa okolo 1,5 roka – 2 rokov po pôrode vracia, a je pomerne typické, že okolie bude za túto situáciu viniť dojčenie a bude pre vás náročné odolávať tomuto tlaku).

To, čo je pre vás dôležité, sú odpovede na tieto otázky:

Ak žena nemala problém s otehotnením pred prvým tehotenstvom, nie je dôvod predpokladať, že teraz bude ťažké otehotnieť a štatisticky by ste už čoskoro mohli mať späť cyklus a snažiť sa otehotnieť. Začnite už teraz sledovať svoje znaky plodnosti napríklad prostredníctvom systému FertilityCareTM podľa Creightonského modelu (www.plodar.sk), ešte pred skôr, než dostanete prvú menštruáciu, budete vidieť, že sa „niečo začína diať“. Začnete pozorovať hlien krčka maternice častejšie, vo väčšej kvalite a tieto pozorovania vám poskytnú informáciu, že už čoskoro sa menštruácia vráti a vaša plodnosť sa obnoví. A teda nie je kam sa ponáhľať.

Ak máte podozrenie, že môžu nastať problémy s plodnosťou, napríklad preto, že už pred prvým tehotenstvom nebolo pre vás jednoduché otehotnieť alebo udržať tehotenstvo, potom riešením nie je odstaviť dieťatko, ktoré je vo veku, keď dojčenie ešte významne potrebuje (http://www.mamila.sk/clanky-o-dojceni/ako-dlho-ma-dieta-byt-dojcene/), ale začať už teraz sledovať svoj menštruačný cyklus na zistenie rôznych biomarkerov, ktoré môžu poukazovať na možné príčiny zníženej plodnosti, aby ste ich čo najskôr mohli začať riešiť v súlade s vaším telom a prirodzeným cyklom (viac sa dozviete www.plodar.sk). 

Dojčenie je pre vaše dieťatko naďalej nesmierne dôležité. Áno, ide aj o citovú väzbu a keby skutočne pre nič iné nebolo dôležité dojčiť, tak citová väzba matky s dieťaťom je investícia do celého jeho života. Prečítajte si napr. tento náš najnovší článok: http://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/veda-kmenovebunky/  o tom, ako každou jednou dávkou materského mlieka dodávate do tela bábätka kmeňové bunky, ktoré budú schopné opravovať poškodenia akéhokoľvek jeho orgánu ešte aj v starobe. A to je len jeden z množstva argumentov, prečo je dôležité v dojčení pokračovať a prečo samotné materské mlieko naďalej poskytuje dieťaťu mimoriadne cenné a dôležité látky, ktoré  inde nezíska a prečo dojčenie – satie na prsníku ako také je dôležité. Neexistuje žiadna horná odporúčaná hranica dĺžky dojčenia, po ktorej je už každý ďalší deň dojčenia len akýmsi bonusom. Aj dojčenie po 1,5 roku je naďalej pre dieťa dôležité. Naďalej poskytuje dieťaťu výživovo kvalitné materské mlieko obsahujúce nutrične hodnotné látky, ale okrem toho aj probiotiká napomáhajúce jeho črevnej mikroflóre v správnom fungovaní, látky pomáhajúce vyzrievaniu čreva a ďalších orgánov, rôzne látky napomáhajúce správnemu rozvoju imunitného systému dieťaťa a zlepšujúce jeho schopnosť brániť sa rôznym ochoreniam a mnohé ďalšie mimoriadne cenné látky ako kvalitné vitamíny, minerály, bielkoviny a tuky. Pritom množstvo materského mlieka, ktoré takéto dieťa vypije, sa pravdepodobne významne nelíši od množstva, ktoré pije mesačné alebo polročné bábätko. To znamená, že materské mlieko je naďalej významným doplnkom ostatnej stravy dieťaťa aj po 2 roku života. Stále ide o omnoho kvalitnejšie mlieko než kravské či umelé mlieko. Materské mlieko je stále nenahraditeľná, jedinečná tekutina, ktorá je dôležitá pre správny rast a vývin orgánov a celého tela dieťaťa. Dojčenie je však omnoho viac než len materské mlieko. Samotné satie na prsníku napomáha správnemu rozvoju tváre dieťaťa, najmä správnemu formovaniu zubných oblúkov, podnebia, a tým vplýva na postavenie zubov a následne na zdravotný stav ústnej dutiny po celý zvyšok života človeka. Správne formovanie ústnej dutiny ovplyvňuje postavenie aj iných dôležitých súčastí hlavy dieťaťa – napr. veľkosti nosových štrbín, postavenie Eustachovej trubice, hltana atď. Dojčenie je mimoriadne dôležité v rozvoji mozgu dieťaťa. Dojčenie naďalej pomáha regulovať činnosť srdiečka dieťaťa, jeho dýchanie, znižuje hladiny stresových hormónov a znižuje prežívanie bolesti. Z týchto dôvodov je to naďalej jednoduchý a rýchly spôsob ako utíšiť dieťa, ktoré sa fyzicky zranilo, či ho niečo rozľútostilo a najviac tieto funkcie mamička ocení v nepríjemnom čase nejakej choroby či rastu zubov dieťaťa, keď je mrzuté, ubolené a často krát je dojčenie jediné, čo dieťa upokojí či uspí.

Nedojčené deti, prípadne deti, ktorých dojčenie bolo ukončené príliš skoro, majú štúdiami dokázané štatisticky vyššie riziko toho, že budú častejšie choré, že ich choroby budú mať ťažší priebeh, že niektoré choroby pravdepodobnejšie dostanú, že ich liečba bude trvať dlhšie, že budú mať horšie výsledky v škole, budú sa horšie správať, majú vyššie riziko obezity, srdcových ochorení, horší vývin zraku, čeľuste, ústnej dutiny, vyššie riziko ekzémov. To, že to nevidíme vždy pri každom nedojčenom dieťati, neznamená, že to neplatí pre nedojčené deti ako skupinu. Ale to nie je všetko, nedojčenie prináša riziká aj pre zdravie matky.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Dlouhodobe kojeni a obnova MS