Utrogestan a kojenie

Nikola    27.10.2023, 13:11

Dobrý deň, mam užívať utrogestan, je možné že kvôli jeho užívaniu prídem o mlieko? Nechcem mlieko stratiť, synček je ešte maličký.

Milá Nikola,

áno, Utrogestan (ako aj ďalšie lieky s obsahom progesterónu či estrogénu) je možné užívať z hľadiska toho, že bábätko nebude užívať tieto lieky spolu s vami, ale je potrebné z hľadiska dojčenia zvážiť ich vplyv na dojčenie keďže majú potenciál významne znížiť tvorbu mlieka. Ak ide o bábätko do približne roka, môže sa užívanie Utrogestanu spájať s nedostatočným príjmom mlieka a s tým súvisiacimi nepríjemnými pocitmi až bolesťami bradaviek, častým dojčením alebo naopak situáciou, v ktorej sa bábätko začne hnevať na prsníku a časom začne dojčenie odmietať úplne:

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/odmietanie-dojcenia/

Napíšte nám na dojcenie@mamila.sk bližšie okolnosti k vašej situácii, aby ste sa mohli poradiť s členkou medicínskeho tímu MAMILY, ktorá je súčasne odborníčkou na reprodukčné zdravie a mohli ste sa pokúsiť hľadať riešenia, v ktorých si nebudete musieť vyberať medzi svojím zdravím a dojčením.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Utrogestan a kojenie