Hleny ve stolici

Marie    30.10.2023, 10:50

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Malá má 7tydnu, plně kojena, vždycky jedno prso a na další kojení druhé. Objevila jsem ve stolici hleny a při kojení ji žgrundá v brisku a po jídle se kroutí. Mám omezit mleko ve stravě nebo to je pouze nezralost strivek.

Milá Marie,

najdôležitejšou otázkou v tejto situácii je to, ako vyzerá pitie bábätka pri dojčení a ako sa bábätko pri dojčení správa. Posúdenie toho, ako toto vyzerá, vám odporúčame realizovať v osobnom kontakte s profesionálnou laktačnou poradkyňou MAMILY:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože hlieny v stolici môžu byť pri niektorých bábätkách normálnou súčasťou stolice, ale v prípade, že by bábätko potrebovalo zvýšiť príjem mlieka z prsníka, je možné že sú príznakom toho, že bábätko získava menej mlieka, než by potrebovalo. Vyhodnotenie výdatnosti dojčenia a správania bábätka na prsníku je veľmi rýchly a neinvazívny spôsob diagnostiky a odporúčame vám toto ako prvý krok. Možnosť, že by išlo o prejav alergie na bielkovinu kravského mlieka je omnoho menej pravdepodobná, vzhľadom na to, že podľa posledných štúdií má reálne ABKM len 0,5 % bábätiek. Vyskúšajte preto najskôr spoločne s laktačnou poradkyňou vyhodnotiť dojčenie a urobiť kroky pre zvýšenie príjmu mlieka, medzi ne patrí:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Laktačná poradkyňa skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Keď už bábätko nepije aj napriek stláčaniu, ponúknite mu druhý prsník a tam zopakujte úpravu polohy, prisatia a stláčanie prsníka. Dojčenie a pravidlá nejdú dohromady, preto niekedy bábätku stačí dojčenie z jedného prsníka, ale niekedy má zmysel prsníky vystriedať, dokonca aj opakovane. Riaďte sa pitím bábätka.

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Ak by bábätko prípadne potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

3) Ak by to bolo potrebné, existujú aj kroky pre zvýšenie tvorby mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Hleny ve stolici