Ako naučiť kojiť v inej polohe

Lucia    30.10.2023, 11:01

Dobrý deň, mám dieťatko - čerstvých 5m (narodene predčasne o 7t), prvý mesiac a pol sme bojovali o kojenie, nakoniec sa podarilo.vsetko šlo hladko asi 1,5m, potom prišiel štrajk, choroba s hospitalizáciou, kde sestričky počas neprítomnosti pri vysetrovani kŕmili fľašou,aby bolo dieťa kludne a vtedy prsník začal odmietať ešte viac.Bojujeme už 2 mesiace, ako sa len dá, avšak počas dňa sa teraz dokáže/je ochotný napapať výhradne len v nosiči, iná poloha nepripadá do úvahy a je to veľmi náročné, nie vždy to ide. Doteraz sa aspoň v noci v polospanku nakojil ležiac, avšak začína pritestivat už aj takto. Je nejaký spôsob, ako motivovať dieta papať aj v inej polohe,ako len v nosiči? Dakujem

Milá Lucia,

bábätká sa takto správajú v situácii, kedy zažívajú pri dojčení tok mlieka, ktorý vnímajú ako nedostatočný. Preto jedno z opatrení v tejto situácii je zvyšovanie tvorby mlieka:

https://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/bylinky/

a druhé kľúčové opatrenie je vytváranie podmienok, v ktorých sa bábätko cíti pri prsníku dobre, zaspáva pri ňom a prípadne sa prisaje, pretože sa dojčenie spája s inými podnetmi – pohybom, pohupovaním, či sa prsník ponúka pri zaspávaní alebo precitaní. Ak bábätko začne z prsníka získavať viac mlieka a postupne bude zažívať pri dojčení príjemné situácie, postupne sa zlepší jeho vzťah k dojčeniu a bude ochotné sa dojčiť aj v rôznych polohách, situáciách, za rôznych okolností. Ak sa to teraz nedeje a dokonca sa situácia zhoršuje, má zmysel prehodnotiť, ktoré kroky sa medzičasom urobili pre zlepšovanie dojčenia. Odporúčame vám v tejto situácii sa spojiť osobne s profesionálnou laktačnou poradkyňou MAMILY:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

aby ste vyhodnotili, ktoré kroky je možné ešte v tejto situácii urobiť a tiež, aby ste získali psychickú podporu a pomoc. Štrajk je situácia, v ktorej bábätko môže odmietať dojčenie aj dlhšiu dobu a pochopiteľne toto predstavuje fyzicky, aj psychicky náročnú situáciu. Je dôležité byť v spojení s niekým, kto vám nebude hovoriť, aby ste sa netrápili, veď bábätko priberá, či aby ste netrápili seba ani bábätko a dali mu fľašu. Štrajk je možné prekonať a ak trvá dlhšiu dobu, kľúčová je najmä psychická podpora a praktické rady podľa toho, ako sa aktuálne vyvíja situácia. Z vašej otázky nevyplýva, či robíte kroky pre zvyšovanie tvorby mlieka, ak nie, toto má potenciál zlepšiť správanie bábätka pri dojčení a okrem toho je dôležité odstrániť príčiny, pre ktoré môže tvorba mlieka klesať. Jednou z častých príčin, pre ktoré sa zníži tvorba mlieka, je používanie cumlíka, fľaše a klobúčikov pri dojčení. Ďalšou častou príčinou je začatie užívania hormonálnej antikoncepcie. Niekedy je možné, že ochorenie, ktoré je spojené s horúčkou (ako napríklad pri črevnej viróze), spôsobí pokles tvorby mlieka. Pri predčasne narodenom bábätku je pomerne typickou príčinou aj prirastená podjazyková uzdička. Uzdička pod jazýčkom sa totiž uvoľňuje práve v posledných týždňoch tehotenstva, ktoré predčasne narodeným bábätkám chýbajú. Ďalšie možné príčiny sú uvedené v tomto materiáli.

Kľúčom k zlepšeniu takejto situácie je zvýšenie tvorby mlieka a ďalšie kroky, ktoré popisuje tento materiál.

Kľúčovým krokom je využívať fyzický kontakt s bábätkom, najmä kontakt koža na kožu a spoločné spanie - je pravdepodobné, že dieťatko sa prisaje, ak bude blízko vášho prsníka, keď bude rozospaté v polospánku pri zaspávaní alebo prebúdzaní. Skúšajte to, ale bez toho, aby ste ho do dojčenia nútili. Dajte mu čas a veľa fyzického kontaktu s príležitosťami na dojčenie.

Pre praktickú realizáciu uvedených krokov vám môže pomôcť byť v kontakte s poradkyňou pri dojčení, ktorá vám poskytne psychickú podporu a usmernenie, ako postupovať.
Okrem toho môžete urobiť tieto kroky:
Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť.
Navyše k videám si prečítajte tento návod na to, ako sa bábätko prisáva.
Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež podjazykovú a hornú uzdičku bábätka, ktoré môžu spôsobovať časť tejto situácie.
A tiež si pozrite fotky správneho prisatia.
Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka.

Ak má bábätko už viac ako 4. mesiace – v medzičase, kým sa zvýši tvorba mlieka  – je najlepším riešením podávanie jedla; toho, čo dieťatku chutí. Umelé mlieko v tejto situácii už nie je potrebné. V tomto veku je omnoho vhodnejšie zaviesť kalorické jedlo (čerstvé jedlo), ktoré je vhodnejšie než umelé mlieko. Podávanie jedla je oveľa vhodnejšie ako podávanie umelého mlieka z viacerých dôvodov:
a) jedlo sa dá podávať lyžičkou alebo prstom matky a nie je potrebné použitie fľašky
b) čerstvé jedlo v tomto veku je vhodnejšie ako sušené umelé mlieko, pretože obsahuje čerstvé suroviny ako aj vitamíny a minerály 
c) dôvodom podávania príkrmov je tiež to, aby sa zvýšil kalorický príjem dieťatka, čo mu môže pomôcť v tom, aby bolo ochotné sa prisávať a piť z prsníka

Navyše podávanie umelého mlieka (alebo akejkoľvek inej tekutiny) fľašou môže postupne ešte viac zhoršovať dojčenie, čo je o dôvod naviac, aby ste prešli z dokrmovania fľašou na prikrmovanie kalorickým jedlom. Základné princípy takéhoto prikrmovania sú:
- nepodávať „jednozložkové“ príkrmy (napr. len samotná mrkva, alebo iná zelenina samotná), toto nie je postačujúce z hľadiska toho, aby dieťa získavalo dostatok kalórií

Pri takýchto príkrmoch by malo ísť o bežné normálne zdravé jedlo rodiny; príklady môžu byť:

- banán
- avokádo
- ovsené vločky plus olej
- zemiaky, sladké zemiaky, kombinované napr. s tekvicou hokaido
- všetky druhy obilnín (pšeno, pohánka, amarant, quinoa, ryža, kukurica, atď.)
- mäso
- jogurty, ak ich rodina konzumuje, v rozumnom množstve, tak aby nezačali tvoriť celý jedálniček dieťaťa, kravské mlieko – do varenia, ak nezačne kravské mlieko tvoriť významnú časť príkrmov dieťaťa
- naklíčené semienka, naklíčené strukoviny (cícer, mungo, atď.)
- mandľové mlieko s obilninami a ovocím alebo zeleninou plus olej
- akákoľvek zelenina, ovocie, ako doplnok k príkrmom
- pridávať do každého jedla olej, je možné tiež používať rozomleté ľanové semienka, sušené slivky alebo marhuleVaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Ako naučiť kojiť v inej polohe