Mlezivo

Jana    13.11.2023, 17:31

Dobry den,  jsem jiz 8. den po porodu, dceru nekojim - dost to boli, pouze odstrikavam 5 a 5 minut z kazdeho prsu. Odstrikam pouze mlezivo a to 20 ml dohromady z obou prs. Je jeste mozne, ze se mlezivo zmeni na mliko a zvysi se mnozstvi?  Dekuji

Milá Jano,

v tejto situácii je možné urobiť viacero krokov, ktoré môžu situáciu zlepšiť. Ak si žena mlieko odstriekavať, typicky dokáže získať viac mlieka, ak bude odstriekavať z každého prsníka aspoň 20 minút, najmenej 8-krát denne, z toho aspoň raz v noci. Okrem toho existujú spôsoby, ako zvýšiť tvorbu mlieka:

https://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/bylinky/

Navyše, vaše bábätko je maličké, nič nie je stratené. Je možné, že so správnou pomocou je možné vrátiť sa k dojčeniu z prsníka tak, aby ste nepociťovali takúto bolesť. Bolesť pri dojčení dokáže byť veľmi intenzívna, našťastie existujú spôsoby, ako pomôcť bábätku prisávať sa k prsníku tak, aby bradavka prsníka smerovala do jeho horného podnebia, v ktorom je chránená pred poškodením a ďalšie postupy, ktoré pomôžu preliečiť bolestivé bradavky a tak pomáhajú ženám prekonať náročné obdobie, kedy pociťujú bolesť pri dojčení. A ak by sa podarilo bábätko začať prisávať, bude získavať z prsníka podstatne viac mlieka, než je možné získať odstriekavaním alebo odsávaním. Odporúčame vám preto skontaktovať sa čo najskôr s profesionálnou laktačnou poradkyňou MAMILY z nášho zoznamu:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa profesionálna laktačná poradkyňa MAMILY zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť.

Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc. Súčasťou krokov pre zlepšenie potom bude:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Laktačná poradkyňa skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Ak by bábätko skutočne potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

3) Je pravdepodobné, že v tejto situácii vám laktačná poradkyňa MAMILY odporučí aj zvyšovať tvorbu mlieka.

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok