Hustá hlienovitá stolica

Simona    13.11.2023, 17:40

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať na otázku ohľadom stolice 5 týždňového bábätka. Má posledný týždeň hustú hlienovitú stolicu. Pije veľa materského mlieka. Od narodenia veľa pribrala (podľa doktora, 1,5kg). Ťažko sa jej kaká, má koliky a bolesti v brušku. Vedeli by ste mi povedať či je problém v zlom kojení, častom kojení? Musíme každý deň používať rektálku na koľko sa bez toho nevie vykakať a trápi sa. Ďakujem za radu.

Milá Simona,

stolica dojčeného dieťaťa môže mať rôzny vzhľad a konzistenciu. Hoci si ľudia s dojčeným bábätkom väčšinou spájajú predstavu stolice, ktorá pripomína praženicu, takto nemusí vyzerať stolica každého dojčeného dieťatka. Stolica môže mať rôznu farbu a konzistenciu a môže byť hustejšia a môže obsahovať hlien. Ak sa zmenil obraz stolice, môže to poukazovať na to, že sa znížil príjem mlieka pri dojčení a v takom prípade stolica poukazuje na to, že je potrebné zlepšiť dojčenie. Toto je možné aj pri bábätku, ktoré celkovo veľmi dobre pribralo. Priberanie vždy poukazuje na to, čo sa dialo pred tým. Ak sa situácia zmenila za posledný týždeň a išlo by o to, že bábätko začalo získavať z prsníka menej mlieka, na priberaní sa to ukáže až neskôr. Odporúčame vám preto skontaktovať sa s profesionálnou laktačnou poradkyňou MAMILY:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

aby ste spoločne vyhodnotili teraz aktuálne výdatnosť pitia bábätka na prsníku a jeho správanie pri dojčení. Spoločne s laktačnou poradkyňou vyhodnoťte aj správanie bábätka, keď sa zdá, že ho bolí bruško a má koliku. Takéto správanie bábätka totiž tiež niekedy môže byť prejavom toho, že bábätko by potrebovalo na prsníku získavať viac mlieka. A veľmi často takéto správanie bábätka súvisí so spánkom, spánkovými cyklami a s potrebou bábätka s uspatím a udržaním sa v spánku. Zvlášť, ak sa kolika vyskytuje podvečer či večer, ide o správanie bábätka, ktoré v skutočnosti vôbec nesúvisí s bolesťami bruška a dnes existuje mnoho štúdií, ktoré jednoznačne dokazujú, že príčinou správania bábätka, ktoré sa vyhodnocuje ako „kolika“, ako „boľavé bruško“ sú príčiny súvisiace s potrebou zlepšiť dojčenie alebo príčiny, ktoré súvisia s nedostatkom fyzického kontaktu bábätka s telom matky počas dňa a noci, čo spôsobuje nesprávne regulované fyziologické funkcie bábätka. Rektálna rúrka sa občas používa preto, že po jej použití sa skutočne zmierni plač bábätka alebo sa bábätko prestane správať nespokojne. To však skutočne neznamená, že dôvodom pre jeho plač či  nespokojnosť bol fakt, že sa nevie vykakať. Hustá stolica nepredstavuje zápchu a bábätko ju nemá problém vytlačiť. Veľmi vám preto odporúčame stretnúť sa s poradkyňou a prejsť konkrétne prejavy správania vášho bábätka, aby ste mohli dostať na mieru šité informácie. Rektálna rúrka je totiž návyková, keďže oslabuje prirodzenú funkciu zvieračov konečníka a potom bábätko skutočne pri jej pravidelnom používaní môže mať problém sa vykakať. Odporúčame vám čo najskôr ju prestať používať a začať túto situáciu riešiť s laktačnou poradkyňou.

Ak by sa ukázalo, že je potrebné zvýšiť príjem mlieka zo strany bábätka, potom bude dôležité urobiť tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Laktačná poradkyňa skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Ak by bábätko skutočne potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka tak, aby ste postupne nemuseli dokrmovať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.

6) Vyhodnoťte spoločne s laktačnou poradkyňou plač a správanie bábätka, keď sa javí, že ho bolí bruško v súvislosti s dojčením, jeho spánkom počas dňa a prejavmi, ktoré vedú k plaču a nespokojnosti. Vysvetlíte si súvislosti medzi spánkom a dojčením a spoločne budete hľadať spôsob, ako bábätko utíšiť a pomôcť mu, aby bolo spokojnejšie.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Hustá hlienovitá stolica