Problem s kojenim

Denisa    15.11.2023, 14:30

Dobrý deň, poprosila by som o radu ohľadom dojčenia. Dcérka ma 3 týždne, doteraz sme problem nemali pekne sa prisala a jedla (nedokrmujem). Posledné dni sme začali mať problem s kojením. Pri prisatí je nervózna a plače, stáva sa to pár krát do dňa, väčšinou na večer chytá až hysaky lebo je hladná a nevie sa napapat. Pomohlo keď som odsala mliecko a dala jej z fľaše, vtedy pila pekne. Problem so slabým mliekom myslím že nemám, naopak myslím že jej ide príliš veľký tok, lebo pri jedení place a mliecko hltá a následne sa začne dusiť, niekedy až tak že sa nevie nadýchnuť. Veľa krát jej mliecko aj vygrclo, musíme dávať pozor zakaždým na odgrgnutie. Rozmýšľala som či nemá reflux, nakoľko vzdy po jedení chytí stikutku, z cumla ju veľa krát nadrapuje na vracanie a jedlo pár krát vygrcka. Ďakujem pekne za radu.

Milá Denisa,

bábätká sa správajú nespokojne a nervózne pri dojčení najčastejšie vtedy, keď reagujú na tok mlieka. Bábätká dokážu regulovať tok mlieka vtedy, keď sú správne prisaté:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí to, či bábätko dokáže zvládať rýchly tok mlieka alebo naopak, či dokáže v prípade, že tok mlieka poklesne, pokračovať v pití. Pretože od správneho prisatia závisí dobré pitie bábätka. To, ako bábätko dokáže regulovať tok mlieka, závisí aj od toho, aký pohyblivý je jazýček bábätka a niekedy táto situácia súvisí aj s prirastenou podjazykovou uzdičkou.

Odporúčame vám preto v tejto situácii skontaktovať sa s profesionálnou laktačnou poradkyňou MAMILY:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Spoločne s laktačnou poradkyňou vyhodnotíte pitie bábätka a jeho správanie na prsníku. Laktačná poradkyňa vás naučí rozlíšiť, kedy bábätko na prsníku pije a kedy saje bez pitia a ako posúdiť, či bábätko vypilo dostatok mlieka. To, že budete vedieť rozlíšiť pitie bábätka, bude kľúčom k tomu, aby ste spoločne s laktačnou poradkyňou vyhodnotili, či vaše bábätko takto reaguje na prílišný tok mlieka alebo naopak na to, že tok mlieka poklesol.

Ak by išlo skutočne o situáciu, že bábätko reaguje na prílišný tok mlieka, spoločne s laktačnou poradkyňou bude dôležité postupovať podľa tohto návodu:

https://www.mamila.sk/sk/pre-matky/dojcenie-a/vela-mlieka/

Niekedy všetko v správaní bábätka naznačuje, že ide o reakciu na prílišný tok mlieka – bábätko sa krátko po prisatí od prsníka odpája, matka pozoruje striekajúce mlieko, bábätko kašle, dusí sa, mlieko mu zabieha, niektorým ženám sa medzi dojčeniami napĺňajú prsníky a tvoria sa v nich hrče, niektoré bábätká začnú viac grckať, než pred tým. Pri pozorovaní dojčenia sa však ukáže, že bábätko v skutočnosti reaguje na zníženie toku mlieka a to napriek tomu, že to vyzerá presne opačne a situáciu zlepšia kroky pre zvýšenie príjmu mlieka zo strany bábätka. Preto je kľúčové vyhodnocovať tieto prejavy správania bábätka pri pozorovaní dojčenia a pitia bábätka. Jednou z častých príčin, pre ktoré sa zníži tvorba mlieka, je používanie cumlíka, fľaše a klobúčikov pri dojčení. Ďalšou častou príčinou je začatie užívania hormonálnej antikoncepcie. Niekedy je možné, že ochorenie, ktoré je spojené s horúčkou (ako napríklad pri črevnej viróze), spôsobí pokles tvorby mlieka. Ďalšie možné príčiny sú uvedené v tomto materiáli.

Ak by ste spoločne s laktačnou poradkyňou vyhodnotili, že príčinou nespokojnosti bábätka je reakcia na zníženie toku mlieka, kľúčové bude okrem úpravy prisatia bábätka urobiť tieto kroky:

Naučiť sa, ako po úprave prisatia pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Ak by bábätko skutočne potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

3) Je možné, že bude potrebné zvýšiť tvorbu mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Problem s kojenim