Odmietanie prikrmov, 19mesacne babatko

Lubica    19.04.2013, 10:19

dobry den, chcela by som vas poziadat o radu, lebo moja 19mesacna dcerka odmieta jest. Je plne dojcena, na poziadanie, nepozna cumel ani flasu, spava s nami v manzelskej posteli. Je nosena od malicka, kocik sme pouzivali vynimocne. Od zaciatku nemola velky jedak, ale prve dva mesiace co to zjedla, potom sa to zhorsilo a mam pocit, ze je to stale rovnake ak nie horsie. Ak zje tak trosku ryze, cestovin, chlebik, jogurt..obcas melon alebo kusok banana, ale to su take male porcie ako pre vtacika. Skusala som vselico, vymyslam recepty, rozne konzistencie, motivujem, jem s nou, krmil uz aj tatko alebo babka..nula bodov. Obcas ma takych par dni ze zje malicko ale zje, a potom zase nic. Zato mlieco moze stale a vsade..vonku doma vo vsetkych polohach, kojenie miluje, vidiet to na nej, ze si to uziva, vola to mnam mnam. Ja rada kojim, su to uzasne chvile nehy a lasky len pre nas dve, ale uz som dost frustrovana, tym ze nic nezje...

Milá Ľubica,

so svojou otázkou by ste sa mali obrátiť na príslušných odborníkov. Vaša otázka sa však čiastočne týka aj dojčenia. Bez ohľadu na to, aká je príčina správania vášho dieťatka, dojčenie preňho môže byť v takejto situácii len dobré, pomáha mu získavať životne dôležité živiny a vo všeobecnosti celú situáciu zachraňuje. Nie je príčinou toho, prečo dcérka odmieta jesť stravu. Materské mlieko je dobré, kvalitné po celú dobu dojčenia, navyše obsahuje imunitné faktory, ktoré sa nenachádzajú nikde inde, pokrýva (úplne alebo čiastočne) potrebujú mnohých vitamínov a špeciálne pri deťoch, ktoré dobre nepapajú, je záchranou.

Vaša situácia si pravdepodobne bude vyžadovať veľmi dlhý čas, veľa trpezlivosti a úsilia, kým sa postupne začne meniť. Konkrétny návod, ako postupovať pri tom, aby ste dieťatku pomohli, aby sa postupne naučilo papať rozličné jedlá, pre vás nemáme, ale tu je pár tipov, ktoré by vám mohli pomôcť:
1) Pokračujte v dojčení, dojčenie nijako neobmedzujte ani dieťatku dojčenie neodmietajte.
2) Nenúťte dieťa do jedla. Netlačte naňho.
3) Začnite tým, že budete v prvom rade ponúkať jedlá, ktoré má rada. Z nich vychádzajte, keď sa budete snažiť dávať nové jedlá - dávajte mu podobné jedlá ako tie, čo mu už chutia.
4) Mnohé takéto deti nemajú rady, keď sa im do jedla snažíte miešať niečo nové.
5) Dávajte jej čo najviac toho, čo má rada.
6) Skúste postupne vytvárať príležitosti, aby sa mohla hrať s novým jedlom, chytať ho bez toho, aby ste chceli, aby ho jedla. Takéto deti potrebujú veľa príležitostí na skúmanie jedla a veľa šancí na ochutnanie.
7) Väčšinou nefungujú stratégie typu "vidieť iné deti jesť", "nechať ju vyhladovať", "dať do pusinky niečo, keď sa nedíva", "dávať vybrať, že bude jesť toto alebo nič" a podobne.
8) Nerozprávajte pred dieťaťom o tom, že "nechce papať".
9) Väčšinou nefunguje žiadne "podplácanie" darčekmi, hračkami, tanierikmi, sladkosťami.
Vo vašej situácii asi nie je nič horšie, ako sa každý deň budiť s pocitom, že už dnes by ste naozaj mali prísť na to, ako motivovať vaše dieťa jesť. Hoci to znie paradoxne, to, čo vám najviac pomôže, je, ak zmeníte svoje očakávania. Skúste dcérke dať čas a verte, že postupom času bude jesť to, čo bude potrebovať. Nenúťte dcérku do jedla (nech by ste vymýšľali akékoľvek inteligentné spôsoby, aby jedla, ak by fungovali, tak už by určite dávno jedla), nesnažte sa každý deň vymyslieť novú stratégiu. Obrňte sa veľkou trpezlivosťou, ak dieťa nechudne, tak sa omnoho viac sústreďte na to, aby ste ju spoznávali, zisťovali čo, ako sa cíti, čo jej pomáha. Ak totiž budete každodenne hľadať tú správnu odpoveď, tak čoskoro dospejete do štádia, v ktorom budete mať strach pred každým jedlom, a to vám nepomôže.
Veríme vám, že sa môžete cítiť zúfalo, že sa obávate, či dcérke nebude niečo chýbať, či bude zdravá, či bude dostatočne rásť a či sa jej niečo nestane. Aj napriek týmto obavám, vám najviac pomôže to, ak budete postupne, pomaličky hľadať spôsoby, ako sa jedlo dcérke zapáči. Tieto spôsoby budú pravdepodobne jedinečné len pre ňu a budú založené na tom, že dcérku poznáte a viete, čo jej pomáha a čo ju povzbudzuje.
Samozrejme, že za celou situáciou sa môže skrývať aj medicínsky problém, od jednoduchého až po komplikovanejší. Ak by ste mali reálne obavy, že to tak je, bude potrebné, aby ste sa obrátili na príslušných odborníkov.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Odmietanie prikrmov, 19mesacne babatko