Kiahne

Miriama    20.11.2023, 12:25

Dobrý deň, doma sa u staršej dcérky 2.5rocnej pravdepodobne vyskytli ovcie kiahne. Máme doma 3tyzdnove bábätko. Bojím sa práve o to maličké ja som kiahne ešte nemala. Môžem ju dojcit ak by som ich aj ja dostala? Dokrmujem ju aj umelym mlieckom nakoľko môjho nemám dostatok ale vždy jej dam z oboch prsníkov potiahnuť za den aj noc čo najviac. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Milá Miriama,

v tejto situácii nie je jediný dôvod, aby ste nepokračovali v dojčení svojho malého bábätka. Práve naopak, v prípade, že by bábätko malo byť choré, je nesmierne dôležité pokračovať v dojčení.

Poraďte sa aj s pediatrom či pediatričkou svojho bábätka, ako ďalej postupovať v prípade, že by ochorelo. Ovčie kiahne predstavujú riziko najmä pre veľmi maličké bábätko, ktoré by ochorelo v prvých dňoch po narodení alebo by žena dostala kiahne v tehotenstve. 3-týždňové bábätko by už nemalo byť kiahňami ohrozené, navyše, samotný fakt, že ste neprekonali kiahne ešte neznamená, že to tak skutočne je, pomerne veľa ľudí, ktorí si nepamätajú, že by kiahne mali, v skutočnosti kiahne prekonali (bezpríznakovo). Ak by to tak bolo, tak by vaše bábätko vôbec nebolo vystavené tejto chorobe, pretože by malo protilátky od vás.

Radi vám pomôžeme vrátiť sa k výlučnému dojčeniu, ak by ste mali záujem, budeme radi, ak sa skontaktujete s niektorou z laktačných poradkýň MAMILY osobne:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/.

Ak bábätko nezískava z prsníka dostatok mlieka, existujú kroky, ako mu pomôcť začať získavať pri dojčení omnoho viac mlieka:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Laktačná poradkyňa skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Ak by bábätko skutočne potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka tak, aby ste postupne nemuseli dokrmovať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok