Ztrácení laktace

Sylvie    02.12.2023, 21:31

Dobrý den. Synkovi je 7 týdnů a kojení v noci po 3 hodinách je bez problémů. Ale během dne je to hrozné, jedl by i každou půlhodinu a já nemám mléko - když se začne vztekat, tak vezmu klobouček, abych viděla, zda je nějaké mléko a není. Prsa můžu střídat jak chci celé dny a nic.. piju dva kojící čaje denně, vody spoustu. Jsme pořád s mrňouskem u sebe, správné přisátí snad mám taky.. Bradavky bolí jen pár sekund po přisátí (konečně jsme před týdnem odbourali úplně kloboučky). Jednou až dvakrát za den sáhnu po umělém mléku a savičce z Aventu.. moc ráda bych to odbourala, zároveň je fakt hladový.. Prosím, poradíte mi? Budu vděčná za jakékoliv rady. Děkuji moc.

Milá Sylvie,

v situácii, ktorú popisujete, existujú viaceré kroky, ktoré pomôžu bábätku získavať z prsníka viac mlieka, zvýšia tvorbu mlieka a pomôžu vám postupne vrátiť sa k výlučnému dojčeniu. To, koľko mlieka bábätko dokáže získať z prsníka, závisí od toho, akým spôsobom je prisaté:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka a pri správnom prisatí bábätko nepoškodzuje tkanivo bradaviek. Odporúčame vám preto skontaktovať sa čo najskôr s profesionálnou laktačnou poradkyňou MAMILY:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa profesionálna laktačná poradkyňa MAMILY zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť.

Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc. Laktačná poradkyňa skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete. Je pomerne typické, že bábätká, ktoré reagujú na tok mlieka, bývajú spokojnejšie v noci, kedy nie sú úplne bdelé, ale cez deň sú omnoho citlivejšie na to, aký tok mlieka zažívajú a odťahujú sa od prsníka, ak tok mlieka poklesne. Zvlášť, ak získavajú dostatočný tok mlieka z fľaše. Toto je možné prekonať a jedným z prvých krokov je dôsledná úprava prisatia v osobnom kontakte s laktačnou poradkyňou. Pozrite si tiež fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. To, že sa vám podarilo prestať používať klobúčiky, je v tejto situácii veľmi dôležité. Súčasne pri používaní klobúčikov sa bábätko učí otvárať malú pusinku a zapájať pri pití odlišné svaly. Aj keď sa začne bábätko prisávať na prsník bez klobúčikov, tieto staré návyky nie je také jednoduché odstrániť bez správnej pomoci. Samotné používaní klobúčikov po určitý čas navyše znižuje tvorbu mlieka, preto by sa ženám mali ponúkať iné možnosti riešenia, než sú klobúčiky, pretože klobúčiky sú neužitočná pomôcka a mnohým ženám sa vôbec nepodarí sa ich zbaviť.

V tejto situácii je dôležité pomôcť bábätku získavať rýchlejší tok mlieka z prsníka úpravou polohy, prisatia a stláčaním prsníka a predísť tomu, aby sa bábätko začalo hnevať na prsníku tým, že sa udrží dostatočný tok mlieka vďaka dokrmovaním laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

Vďaka používaniu laktačnej pomôcky bude možné prestať používať na dokŕmenie bábätka fľašu. Cumlík fľaše, bez ohľadu na to, aký má fľaša marketing, takisto negatívne ovplyvňuje schopnosť bábätka prisávať sa k prsníku a získavať z prsníka mlieko. Vďaka laktačnej pomôcke bude bábätko získavať mlieko navyše, ktoré bude teraz dočasne potrebovať, kým sa ďalšími krokmi nepodarí zvýšiť príjem mlieka z prsníka tak, aby bolo možné dojčiť výlučne.

Kľúčové v tejto situácii je aj zvýšenie tvorby mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

Všetky tieto kroky prejdite osobne s profesionálnou laktačnou poradkyňou, aby boli čo najúčinnejšie a súčasne, aby ste získali na mieru šité odporúčania, ale tiež psychickú podporu a povzbudenie.

Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, podľa toho, ako to vyhodnotíte spoločne s laktačnou poradkyňou. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Ztrácení laktace