Po operaci žlučníku

Eva    06.12.2023, 14:58

Jsem týden po vyjmutí žlučníku a kojím 2m dceru. Jsou nějaké vhodné doplňky stravy na lepší trávení a štěpení tuků které lze brát? Lékárnice mi řekla že nemůžu při kojení ani žlučníkový čaj.

Milá Eva,

dojčiace ženy si nemusia vyberať medzi svojím zdravím a dojčením, ak je to potrebné, môžete používať celú paletu prípravkov, doplnkov, vrátane žlčníkového čaju. Preštudujte si aj toto podrobné vysvetlenie:

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/lieky/

a ak máte záujem užívať nejaké doplnky stravy či látky podporujúce štiepenie tukov, poraďte sa so svojím lekárom, ktoré prípravky by pre vašu situáciu odporúčal, bez ohľadu na dojčenie, a môžete nám znova napísať na dojcenie@mamila.sk a odpovieme vám ohľadom toho-ktorého doplnku či prípravku z hľadiska kompatibility s dojčením. Má zmysel prekonzultovať tieto možné prípravky aj preto, že niektoré z nich majú potenciál znížiť tvorbu mlieka (napríklad preto má zmysel vyhnúť sa Cholagolu a namiesto neho používať napríklad voľnopredajný Rowachol). Často sa ľuďom po operácii žlčníka odporúčajú výživové doplnky na základe hovädzej žlče a choleretiká, ktoré obsahujú účinnú látku fenipentol na zmiernenie tráviacich ťažkostí, napríklad Febichol. Tieto môžete z hľadiska dojčenia bez obáv používať. Rovnako v prípade bolestí často odporúčaný Buscopan, či mnohé ďalšie lieky a prípravky.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Po operaci žlučníku