Růst stoliček - kousání

Vendula    06.12.2023, 18:24

Krásný večer, Synovi je 15 měsíců, kojený je před spánkem přes den, na spaní v noci a v noci se kojí podle sebe. Přes den normálně jí a svačí. Od soboty je ale kojení hrozný boj. Zakousne se a táhne. Snažím se mu vysvětlit, že to bolí...Rostou mu stoličky, horní už jsou prořezané, spodní oteklé. Jsem zoufalá. Dneska už se ani nechtěl přisát...nevíte jestli to přejde, jestli je to fakt těmi zoubky? Nebo jde o nějaký divný samoodstav? Vůbec nevím..

Milá Vendulo,

rast zúbkov sa spája pri niektorých bábätkách s hryzením. Ak bábätká hryzú kvôli rastu zúbkov, toto typicky prejde samo a väčšinou to nie je závažné. Avšak váš popis situácie poukazuje na to, že vaše bábätko hryzie prsník a súčasne začína odmietať dojčenia a toto sa typicky spája s reakciou bábätka na to, že sa tvorba mlieka znížila. 15-mesačné bábätko typicky pri dojčení ešte stále získava pomerne veľa mlieka a ak sa tak nedeje, pretože sa bábätko prestalo dojčiť v priebehu dňa, môže sa to prejavovať tak, ako to teraz pozorujete vy. Situácia, keď dieťatko začne takým spôsobom, ako popisujete, odmietať dojčenie, pravdepodobne predstavuje štrajk. Pozrite si prosím tento materiál o štrajku, ktorý súčasne popisuje kľúčové kroky - ako zvýšiť tvorbu mlieka a ako zintenzívnením fyzického kontaktu s bábätkom napomôcť zvýšiť šance, že sa prisaje:
Ako prekonať „štrajk“ v dojčení

Od prirodzeného odstavenia, ktoré nastáva omnoho neskôr, sa štrajk okrem iného líši aj tým, že dieťatko väčšinou nie je úplne spokojné s tým, že sa nedojčí - cez deň sa môže dieťatko správať relatívne pohodovo, ale v kritických okamihoch (zaspávanie, bolesť pri spadnutí, únava, atď.) môže byť oveľa nespokojnejšie, pretože by dojčenie potrebovalo, ale zároveň ho odmieta.

Odporúčame vám, aby ste si zo zoznamu poradkýň vybrali profesionálnu laktačnú poradkyňu, ktorá vám priamo ukáže a vysvetlí postupy, ktoré vám môžu pomôcť:
http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

a okrem toho s vami prejde zoznam možných príčin, pre ktoré môže aj neskôr poklesnúť tvorba mlieka a bábätko sa tento fakt môže reagovať odmietaním prsníka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/dieta-prestalo-priberat/

Častou príčinou v tomto období býva napr. liečba matky (napr. aj užívanie hormonálnej antikoncepcie), prípadne iné príčiny, ktoré vám možno napadnú pri čítaní tohto článku o tom, ako pokračovať v dojčení po skončení výlučného dojčenia, napríklad podávanie veľkého množstvo jedla a nahrádzanie dojčenia jedlom, či to, že bábätko dostáva tekutiny z pohárika s náustkom, slamkou, či priamo z fľaše a do tejto kategórie spadajú aj kapsičky s príkrmami. Typickou príčinou býva obmedzovanie dojčenia na zaspatie či na nočné dojčenie alebo naopak obmedzovanie nočného dojčenia. Prečítajte si aj ďalšie možné príčiny:

http://www.mamila.sk/clanky-o-dojceni/ako-pokracovat-v-dojceni-po-6-mesiaci/

Odporúčame vám použiť postupy uvedené v materiály o štrajku a je možné, že sa opäť všetko vráti do pôvodných koľají a dieťatko sa začne znovu dojčiť. Najkľúčovejšie v tomto bode je zvýšenie tvorby mlieka a udržanie tvorby mlieka odstriekavaním (čím predídete aj preplneným prsníkom a hrčkám) - odstriekané mlieko môžete dieťatku dávať do jedla či do hrnčeka na pitie. Vylúčte dôvody, pre ktoré sa mohla tvorba mlieka znížiť (príliš rýchle zavádzanie veľkého množstva príkrmov, ktoré znížilo tvorbu mlieka, používanie fľašky, cumlíka a pod.). Tekutiny dieťatku dávajte z obyčajného pohárika (bez náustkov a pod. - pohárik s náustkom je len iný typ fľaše). Používanie fľaše nie je potrebné a spôsobuje problémy s dojčením a to aj ak sa fľaša začne používať pri staršom dieťati.

Začnite bábätku ponúkať v priebehu dňa prsník a začnite vytvárať príležitosti, aby sa mohlo prisať. Využívajte kontakt koža na kožu a spoločné spanie - je pravdepodobné, že dieťatko sa prisaje, ak bude blízko vášho prsníka, keď bude rozospaté v polospánku pri zaspávaní alebo prebúdzaní. Skúšajte to, ale bez toho, aby ste ho do dojčenia nútili. Dajte mu čas a veľa fyzického kontaktu s príležitosťami na dojčenie. Ak udržíte tvorbu mlieka, máte šancu, že po pár dňoch sa dieťatko bude opäť dojčiť tak ako predtým. Momentálne sa nemusíte obávať, že by mu z hľadiska výživy niečo chýbalo, obzvlášť, ak sa k dojčeniu vráti.

Okrem toho môžete urobiť tieto kroky:
Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť.
Navyše k videám si prečítajte tento návod na to, ako sa bábätko prisáva.
Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Laktačná poradkyňa skontroluje tiež podjazykovú a hornú uzdičku bábätka, ktoré môžu spôsobovať časť tejto situácie.
A tiež si pozrite fotky správneho prisatia.
Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Růst stoliček - kousání