Týždňové babetko vypije málo mlieka z prsníka

Veronika    08.12.2023, 12:59

Syn ma 6 dni, žltačku, na kŕmenie ho budím každé 3 hodiny po novom už každé 2,5 hodiny, z jedného prsníka kojim 10 minút aj z druhého maximálne vypije 35ml na jedno kŕmenie. Mlieko si odstriekavala a dopije z fľaše, max 10ml viac do neho nedostanem. Nespĺňa 450ml za 24 hodín. Plienky ma pocikané dosť, bojím sa, aby dobre priberal a nezhoršila sa žltačka. Môžem mu nejako pomôcť, aby vypil viac s prsníkov ?Niekedy však, keď vypije naozaj malo (15ml) a zaspí tak sa zobudí za polhodinu sám na hlad a vytiahne si ešte do tých zhruba 40ml.Ďakujem

Milá Veronika,

v tejto situácii existujú spôsoby, ako pomôcť bábätku, aby sa začalo častejšie dojčiť a aby pri dojčení začalo získavať omnoho viac mlieka. Súčasne s dostatočným príjmom mlieka bude stolicou odchádzať bilirubín, ktorý telíčko bábätka pripraví na vylúčenie. Ak je bábätko inak zdravé, nie je potrebné ďalej vývoj žltačky sledovať, len zabezpečiť, aby bábätko získavalo dostatok mlieka. Pre čo najefektívnejšiu pomoc vám odporúčame čo najskôr sa skontaktovať s profesionálnou laktačnou poradkyňou MAMILY:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa profesionálna laktačná poradkyňa MAMILY zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť.

Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc. Spoločne s laktačnou poradkyňou bude kľúčové pre zvýšenie príjmu mlieka urobiť tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Laktačná poradkyňa skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Ak by bábätko skutočne potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

3) V tejto situácii má zmysel začať zvyšovať tvorbu mlieka tak, aby ste postupne nemuseli dokrmovať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky. Kontakt koža na kožu reguluje príjem potravy a reguluje spánkové cykly. Bude tak predchádzať tomu, aby bábätko spinkalo príliš dlho, čo sa deje napríklad, ak bábätko  spinká v zavinovačke. Ak bude bábätko tráviť spánok v kontakte s vami, začne sa budiť častejšie a v kombinácii s úpravami polohy, prisatia, stláčaním prsníka a výmenou prsníkov sa tak zvýši príjem mlieka z prsníka.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Týždňové babetko vypije málo mlieka z prsníka