Nazor

Julia    13.12.2023, 14:19

Dobry den, chcela by som pocut vas nazor na nazor kt som dnes pocula. Bola som u alergologicky a zmienila som jej ze dojcim rocneho syna. Nebudem zbytocne zachadzat do detailov o tom ako prekrutila ocami, a presviecala ma ake zbytocne je kojit, ze maximalne do 1 roka aj to je az az zbytocne a ona nechape tie novodobe nezmysli a kojeni 3 rocnych deti atd atd… ale ide o, ze mi povedala, ze ak ja mam alergiu na jablko a v mojom tele sa vytvaraju protilatky na boj s alergiou, tieto protilatky sa dostavaju aj do mlieka a ked ja dam synovi jablko tak v mlieku mu davam tie protilatky proti jablku a tym padom mu tym mozem sposobovat zdravotne problemy podobne alergii… tak nejak snad som to napisala pochopitelne. Mam zatazko prijat twnto nazor, kedze moj postoj k dojceniu je diametralne odlisny ako pani doktorky a zaujima ma ako by to mohlo teda byt s tym mliekom- alergiou- protilatkou. Dakujem

Milá Júlia,

na dojčení skutočne záleží a dojčenie je dôležité aj po roku. Napriek tomu, že zo strany odbornej verejnosti by sa ženy mali dozvedať vedecky podložené informácie, v oblasti dojčenia sa často stretávajú s tým, že sa im prezentujú názory založené na vlastnej skúsenosti s dojčením, či na tom, čo je normou spoločnosti. Keď sa uvažuje o dojčení, často sa myslí len na maličké bábätká. Po určitom čase sa zdá, že "už je to vlastne jedno". A dokonca, keď má dieťatko viac ako jeden či dva roky, tak sa zdá, že celé pozitívne naladenie spoločnosti voči dojčeniu sa zrazu zmení a dojčenie je videné ako "nevhodné", "nepotrebné", "vyčerpávajúce" či "zbytočné". A toto sú dôvody, pre ktoré sa ženy dozvedajú, že pokračovať v dojčení po roku je zbytočné, či dokonca, že ide o moderný nezmysel. Dojčenie je staršie ako história ľudského druhu a deti boli vždy počas evolučnej histórie ľudstva dojčené dlho. Návrat k dojčeniu v posledných rokoch vďaka podpore dojčenia a praktickej pomoci, ktorú prináša o. z. MAMILA, neznamená, že ide o moderný výmysel. Je to návrat k tomu, čo je fyziologickou normou. Keď hovoríme o dojčení, mali by sme hovoriť o dojčení v rokoch, nie v mesiacoch. Ľudia patria medzi tie cicavce, ktoré sa o svoje potomstvo starajú veľmi dlho, veľmi dlho ich dojčia, veľmi dlho ich nosia a toto všetko je pre ich správny vývoj potrebné. Dojčenie treba podporovať tak dlho, ako trvá. Predstava o tom, že dieťa už treba určite niekedy odstaviť, pochádza z toho, že ľudia bežne okolo seba nevidia staršie dojčené deti, ale hlavne, že ani len netušia, ako normálne odstavovanie vyzerá. Mnoho ľudí si myslí, že ak sa do procesu odstavovania aktívne nezapojíme, tak sa dieťa bude dojčiť donekonečna. To nie je pravda. Odstavenie nastane vždy. Je to prirodzený proces a každé dieťa k nemu speje, pretože prirodzene speje k samostatnosti. Tento proces nie je zvrátiteľný a dieťaťu, ktoré sa už nechce dojčiť, sa nedá dojčenie vnútiť. Dojčené deti sú si navyše veľmi dobre vedomé svojich pocitov a nedajú sa nútiť do niečoho, čo nechcú. Odstavenie nemusí byť spojené s plačom, naliatymi prsníkmi či nešťastným dieťaťom i matkou. Odstavenie môže byť krásny proces, v ktorom si dieťa uvedomí, že dojčenie nepotrebuje. Toto sa väčšinou stane niekedy okolo 3 – 5 rokov. Dojčenie normálnej dĺžky niekoľkých rokov (čiže „dlhodobé dojčenie“) je normálne a vďaka nemu sa dieťa z hľadiska zdravia, psychiky a imunity vyvíja správne, tak, ako sa vyvíjať má. A takýto normálny vývin nemá žiadne plusy. Rovnako ako nemá žiadne plusy to, keď má niekto normálnu teplotu. Normálna teplota nemá plusy. Je normálna. Vysoká teplota prináša problémy, riziká. Podobne aj nedojčenie prináša riziká, problémy. Nedojčené deti, prípadne deti, ktorých dojčenie bolo ukončené príliš skoro, majú štúdiami dokázané štatisticky vyššie riziko toho, že budú častejšie choré, že ich choroby budú mať ťažší priebeh, že niektoré choroby pravdepodobnejšie dostanú, že ich liečba bude trvať dlhšie, že budú mať horšie výsledky v škole, budú sa horšie správať, majú vyššie riziko obezity, srdcových ochorení, horší vývin zraku, čeľuste, ústnej dutiny, vyššie riziko ekzémov. To, že to nevidíme vždy pri každom nedojčenom dieťati, neznamená, že to neplatí pre nedojčené deti ako skupinu. Ale to nie je všetko, nedojčenie prináša riziká aj pre zdravie matky. Dojčenie je pre matku zdravé. Málo sa o tom hovorí. Ženy by mali okrem iného dojčiť aj pre svoje zdravie. Dojčenie patrí medzi hlavný nástroj prevencie rakoviny prsníka. Všetky kampane zameriavajúce sa na prevenciu rakoviny prsníka by sa mali zamerať na dojčenie. Dojčenie je tiež prevenciou pre rakovinu vaječníkov, maternice a endometria, chráni proti osteoporóze, znižuje potrebu inzulínu diabetičiek počas dojčenia, spravidla odďaľuje návrat plodnosti a na dlhú dobu potláča ovuláciu, dojčiace matky po pôrode spravidla ľahšie schudnú. Mnohým zdravotným problémom, s ktorými ženy neskôr v živote bojujú, by sa dalo zabrániť dojčením. Preštudujte si viac informácií tu:

https://www.mamila.sk/sk/pre-matky/dojcenie-a/dlhodobe-dojcenie/

Svetoví experti z medicínskeho časopisu Lancet nedávno uzavreli výsledky 30 rokov výskumov, z ktorých vyplynulo, že dojčenie by zachránilo každoročne stotisícky životov detí ako aj žien. Napriek tejto skutočnosti, Lancet upozorňuje, sa podpore dojčenia nevenuje dostatočná pozornosť a podpora. Na tlačovej konferencii uviedli, že namiesto lekárov, dojčeniu najviac pomáhajú organizácie združujúce dojčiace matky. Výsledky týchto výskumov ukazujú, že dojčenie by ročne dokázalo predísť úmrtiam 823-tisíc detí a 20-tisíc matiek a navyše by sa popri tom ušetrilo 300 miliárd dolárov. Dojčenie pomáha znižovať riziko infekcií, zvyšovať inteligenciu, pravdepodobne chráni pred nadváhou, cukrovkou a rakovinou dojčiace matky.

V prípade, že matka dieťaťa je alergička, je o dôvod navyše, aby jej dieťa bolo dojčené. Dojčenie má kľúčovú rolu v prevencii alergií a môže tomuto bábätku výrazne pomôcť znížiť šance, že bude v neskoršom veku trpieť rovnakou diagnózou. Alergická reakcia "neprechádza" do mlieka. Dojčením neprenesiete svoju diagnózu na bábätko. Protilátky, ktoré tvoria prevažnú väčšinu protilátok v materskom mlieku, predstavujú najmä sekrečný IgA. Autoimunitné ochorenia nespôsobuje sekrečný IgA. Ak by ich aj spôsoboval, sekrečný IgA sa do telo dieťaťa nevstrebáva. Neexistuje dôvod pre obavy. Pokračujte v dojčení.

Povzbudiť vás môže aj citát zo štúdie v časopise Nutrients (2019):
“Naše výsledky dokazujú vysoký imunologický potenciál materského mlieka počas dlhodobého dojčenia a že koncentrácia laktoferínu je vtedy podobná jeho koncentrácii v kolostre. Dôkazy o stabilných či dokonca stúpajúcich hladinách imunoproteínov počas dlhodobého dojčenia poskytujú argumenty proti odstavovaniu.”
Nutrients. 2019 Oct; 11(10): 2350. Published online 2019 Oct 2. doi: 10.3390/nu11102350
Lactoferrin in Human Milk of Prolonged Lactation: Matylda Czosnykowska-Łukacka, Magdalena Orczyk-Pawiłowicz, Barbara Broers, and Barbara Królak-Olejnik



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok