Laktačný štrajk

Miriam    15.12.2023, 12:31

Dobrý deň, prechádzame s mojou 2 mesačnou dćerkou laktačným štrajkom, v pondelok začala odmietať prsník. Robím opatrenia podľa vášho protokolu, odsávam mlieko zhruba každé 2 hodiny, ale stále som na dávke 40ml z oboch prsníkov, kedy môžem očakávať zvýšenie produkcie? Snažíme sa kŕmiť cievkou po prste, ale častokrát po dokŕmení, kedy už prestane piť, tak sa po chvíľke začne oblizovať, akoby ešte chcela jesť, ale pri snahe o dokŕmenie sa jeduje. Neviem ako si to mám vysvetliť. Plienky má menej pocikané ako mávala. Ďakujem za odpoveď.

Milá Miriam,

v situácii, akú popisujete, vám odporúčame čo najskôr sa skontaktovať s profesionálnou laktačnou poradkyňou MAMILY:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

aby ste mohli spoločne urobiť účinné kroky pre zlepšenie tejto situácie. Z vášho popisu situácie nie je zrejmé, ktoré všetky opatrenia, ktoré v tejto situácii odporúčame, ste začali používať. Správanie vášho bábätka navyše nie je možné jednoznačne vyhodnotiť prostredníctvom internetu. Zo skúseností, ktoré máme, ak ženy opisujú správanie bábätka tak, ako vy vo vašej otázke, najčastejšie ide o to, že bábätko reaguje na tok mlieka, ktorý vníma ako nedostatočný. Takéto situácie sa stávajú z niekoľkých príčin, medzi ktoré môže patriť aj to, že prisatie bábätka nie je od začiatku úplne správne a v dôsledku toho sa tvorba mlieka postupne znižuje (tok mlieka reaguje na tvorbu mlieka) - toto je pomerne nenápadný proces, ktorý začne byť vypuklý až v období, keď sa bábätko začne prisávať a odťahovať, naťahuje bradavku, hnevá sa, vrtí sa, plače a znova sa prisáva a znova plače, až sa úplne odmieta prisať.

Je pomerne typické, že bábätká sa v takejto situácii dojčia najmä v polospánku, pri zaspávaní, zobúdzaní a v noci. Typicky sa tiež zo začiatku začína t akéto nespokojné správanie objavovať v čase, kedy je bábätko už z celého dňa unavené a predráždené, teda najmä večer. Typickým časom, v ktorom sa začne takéto správanie bábätka objavovať, býva 2 – 3 mesiac života.

V takejto situácii je kľúčovým krokom nájsť príčinu, pre ktorú sa tvorba mlieka znížila a pokúsiť sa ju odstrániť. Jednou z častých príčin, pre ktoré sa zníži tvorba mlieka, je používanie cumlíka, fľaše a klobúčikov pri dojčení. Ďalšou častou príčinou je začatie užívania hormonálnej antikoncepcie. Niekedy je možné, že ochorenie, ktoré je spojené s horúčkou (ako napríklad pri črevnej viróze), spôsobí pokles tvorby mlieka. Ďalšie možné príčiny sú uvedené v tomto materiáli.

Ak by sa potvrdilo, že bábätko takto reaguje na tok mlieka, kľúčom k zlepšeniu takejto situácie je zvýšenie tvorby mlieka a ďalšie kroky, ktoré popisuje tento materiál.

Kľúčovým krokom je využívať fyzický kontakt s bábätkom, najmä kontakt koža na kožu a spoločné spanie - je pravdepodobné, že dieťatko sa prisaje, ak bude blízko vášho prsníka, keď bude rozospaté v polospánku pri zaspávaní alebo prebúdzaní. Skúšajte to, ale bez toho, aby ste ho do dojčenia nútili. Dajte mu čas a veľa fyzického kontaktu s príležitosťami na dojčenie.

Ak by sa bábätko odmietlo prisať a bolo by potrebné ho nakŕmiť, je potrebné začať si odstriekavať alebo odsávať mlieko, najmenej 8-krát denne, z toho aspoň raz v noci, z oboch prsníkov 20 minút. Vyhnite sa kŕmeniu po prste (či fľašou alebo striekačkou). Kŕmenie po prste nepoužívame ako metódu pre nakŕmenie bábätka. Používame ju v odlišnej poradenskej situácii, ak sa bábätko neprisáva k prsníku a nikdy pred tým sa neprisávalo. A aj vtedy slúži len na prilákanie bábätka k prsníku, na pár sekúnd, nie ako metóda kŕmenia. Na nakŕmenie bábätka používajte pohárik:

https://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/krmenie-po-prste-a-poharikom/

Pre praktickú realizáciu uvedených krokov vám môže pomôcť byť v kontakte s profesionálnou laktačnou poradkyňou MAMILY, ktorá vám poskytne psychickú podporu a usmernenie, ako postupovať. Je pochopiteľné, že situácia, v ktorej bábätko dojčenie odmieta a je pri ňom nespokojné, je náročná aj fyzicky, aj psychicky. Laktačná poradkyňa vám odporučí kroky, ktoré začnú postupne situáciu zlepšovať.
Okrem toho môžete urobiť tieto kroky:
Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť.
Navyše k videám si prečítajte tento návod na to, ako sa bábätko prisáva.
Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Laktačná poradkyňa skontroluje tiež podjazykovú a hornú uzdičku bábätka, ktoré môžu spôsobovať časť tejto situácie.
A tiež si pozrite fotky správneho prisatia.
Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Laktačný štrajk