Dojčenie len pri zvuku vysávača

Monika    16.12.2023, 13:35

Dobrý deň pomohli by ste mi ? Áno asi si môžeme zato sami, ale malý mal koliky a zaspať alebo ukludniť sa nevedel inak ako pri pustenom vysávači. Má 5 mesiacov, bdelé okno 2 -2,5 h a počas toho pomrnkáva( myslím si že pocit smädu)… ale akonálne dám prsník, skúsim všetky polohy nič- otáča hlavu odmieta prsník…. Zapnem karcher a otočí sa ku mne a napije sa. Ide ma poraziť, neviem si to predstaviť niekam aj ísť do sveta ???? chápete ma…. Alebo je ok že dieťa nemá prsník celé bdelé okno? Až po zobudení? Neviem možno to silím….

Milá Monika,

ak si bábätko vyberá okolnosti, za ktorých sa bude dojčiť, či už ide o polohu pri dojčení, alebo určité iné okolnosti – úplné ticho alebo naopak rozptýlenie šumom či monotónnym zvukom, je to signál, že má zmysel urobiť kroky, ktoré by zlepšili dojčenie. Využívajte naďalej spôsoby, pri ktorých ste zistili, že bábätko je ochotné sa dojčiť, aby ste udržali dojčenie naďalej. Medzičasom vám odporúčame skontaktovať sa osobne s profesionálnou laktačnou poradkyňou MAMILY:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

aby ste spoločne vyhodnotili, ako aktuálne vyzerá pitie bábätka pri dojčení a jeho reakcia na tok mlieka. Laktačná poradkyňa vás naučí ako rozlíšiť správanie bábätka pri dojčení a na základe toho vyhodnotíte, či je potrebné urobiť kroky pre zlepšenie dojčenia.

Okrem toho má zmysel vylúčiť možné príčiny, ktoré by mohli znižovať tvorbu mlieka. Jednou z častých príčin, pre ktoré sa zníži tvorba mlieka, je používanie cumlíka, fľaše a klobúčikov pri dojčení. Ďalšou častou príčinou je začatie užívania hormonálnej antikoncepcie. Niekedy je možné, že ochorenie, ktoré je spojené s horúčkou (ako napríklad pri črevnej viróze), spôsobí pokles tvorby mlieka. Ďalšie možné príčiny sú uvedené v tomto materiáli.

Kľúčom k zlepšeniu takejto situácie je zvýšenie tvorby mlieka a ďalšie kroky, ktoré popisuje tento materiál.

Kľúčovým krokom je využívať fyzický kontakt s bábätkom, najmä kontakt koža na kožu a spoločné spanie - je pravdepodobné, že dieťatko sa prisaje, ak bude blízko vášho prsníka, keď bude rozospaté v polospánku pri zaspávaní alebo prebúdzaní. Skúšajte to, ale bez toho, aby ste ho do dojčenia nútili. Dajte mu čas a veľa fyzického kontaktu s príležitosťami na dojčenie.

Pre praktickú realizáciu uvedených krokov vám môže pomôcť byť v kontakte s poradkyňou pri dojčení, ktorá vám poskytne psychickú podporu a usmernenie, ako postupovať.
Okrem toho môžete urobiť tieto kroky:
Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť.
Navyše k videám si prečítajte tento návod na to, ako sa bábätko prisáva.
Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Laktačná poradkyňa skontroluje tiež podjazykovú a hornú uzdičku bábätka, ktoré môžu spôsobovať časť tejto situácie.
A tiež si pozrite fotky správneho prisatia.
Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Dojčenie len pri zvuku vysávača