Občasná bolest prsou

Hana    18.12.2023, 10:07

Chlapec 7. týdnů, plně kojený. S kojením nemáme problém. Několikrát za den i noc mě intenzivně, ale krátce zabolí v obou prsou. Nezáleží zda jsou plně nalitá či po kojení, někdy i během kojení.

Milá Hano,

problémy s prsníkmi či bradavkami nie je jednoduché diagnostikovať prostredníctvom internetu. Nie je možné presne odhadnúť, čo spôsobuje bolesť, ktorú pozorujete. Pri dojčení je jednou z najčastejších príčin takéhoto typu bolesti poškodenie bradaviek, ktoré sa prenáša ako bolesť do prsníka. Preto ako jeden z krokov riešenia vám odporúčame skontaktovať sa osobne s profesionálnou laktačná poradkyňou MAMILY:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

s ktorou vyhodnotíte, ako sa bábätko prisáva k prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka a pri správnom prisatí sa nepoškodzuje tkanivo bradaviek. Spoločne s laktačnou poradkyňou by bolo vhodné skontrolovať aj iné faktory, ktoré môžu takúto bolesť ovplyvňovať, napríklad vazospazmus, teda to, či po dojčení alebo medzi dojčeniami nenastáva zbelenie bradavky:

https://www.mamila.sk/sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/#16

Laktačná poradkyňa skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

V kontakte s laktačnou poradkyňou by ste tiež mohli vyhodnotiť faktory, ktoré by mohli zhoršovať prisatie bábätka. Medzi takéto faktory najčastejšie patrí používanie cumlíka, fľaše, či klobúčikov, ale existujú aj ďalšie faktory:

https://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/dieta-prestalo-priberat/Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Občasná bolest prsou