SK / CZ / UA / RU

Odmietanie príkrmov

Otázka

Dobrý deň, mám 10-mesačnú dcérku, ktorá je týždeň chorá. Má silnú nádchu a kašeľ. Chce sa stále iba dojčiť a nič iné nechce papať. Pred tým veľmi pekne papala všetky príkrmy, no teraz je úspech keď zje 1-2 lyžičky. Kamarátka mi povedala, že by som to mala začať riešiť a k jedlu ju nejako prinútila, pretože v tomto veku už jej iba materské mlieko nestačí. Vraj bude chudokrvná, bude jej chýbať železo, vitamín C a ďalšie vitamíny. Mám sa naozaj znepokojovať a začať jej dávať príkrmy aj napriek tomu, že ich teraz odmieta? Úprimne povedané, neviem si to dosť dobre predstaviť, nútiť jej jedlo, alebo jej ho podávať rozmixované v striekačke proti jej vôli. Mám pocit, že je normálne, keď chce choré dieťa papať iba materské mlieko.Naozaj už jej materské mlieko nestačí? Ďakujem za odpoveď, Anka.

Anna | 22.04.2013, 15:56

Odpoveď

Milá Anna,

je bežné, ak dieťa v období prikrmovania počas choroby začne odmietať príkrmy. Nie je neobvyklé, aby sa to stalo aj pri staršom dieťati v období prikrmovania, ako napr. vidieť z tejto otázky z poradne:

http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=688

Nie je potrebné sa znepokojovať, ak sa dieťa výdatne dojčí. Materské mlieko na takúto prechodnú dobu, ktorá zase pominie, keď dcérka vyzdravie, postačuje ako zdroj živín a vzhľadom na svoje jedinečné vlastnosti, imunitné látky a ďalšie imunitné faktory významne pomáha dcérke ochorenie zvládnuť a prispieva k jej vyliečeniu ako aj ľahšiemu priebehu choroby.

Neobávajte sa, nechuť k jedlu je súčasťou situácie, keď je človek chorý, vaša dcérka je tom pravdepodobne omnoho lepšie ako mnohé iné deti, ktoré ak sa v tomto veku nedojčia, tak často "žijú" len na čaji. Materské mlieko pokrýva dcérkine potreby. To, že má chuť dojčiť sa, je dobrý znak, pretože dojčenie jej okrem iného pomáha prekonať aj nepríjemné pocity počas choroby.

V tomto čase dcérke nevnucujte jedlo, ak to budete robiť, tak v nej akurát vyvoláte averziu a odpor  a aj tak nezje o nič viac. Počkajte, kým sa jej chuť do jedla vráti - môžete si byť istá, že sa tak stane, keď sa bude cítiť lepšie.

Prečítajte si tiež túto odpoveď z poradne:

http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=815

a tiež náš návod ako prikrmovať:

http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=111
 

Podpor nás

Za odpoveď oceníme váš finančný príspevok.

Tím poradkýň o. z. MAMILA

Späť na zoznam otázok

Najčítanejšie články

Poradňa dojčenia

Viac ako 13 000 otázok a odpovedíPotrebujete podporu a pomoc s dojčením? Pýtajte sa, radi vám odpovieme.

prejsť do poradne
Nájdite poradkyňu

Viac ako 800 laktačných poradkýňna Slovensku, v SR a v EÚ. Nájdite si najbližsiu poradkyňu.

vyhľadať poradkyňu
Kniha o dojčení

Chcete mať praktický návod na dojčenieporuke vždy, keď to budete potrebovať? Objednajte si našu knihu.

objednať knihu

MAMILA, o. z.

MAMILA je občianske združenie, ktoré poskytuje profesionálnu pomoc, poradenstvo a podporu počas celej doby trvania dojčenia. Veľmi dobre rozumieme frustrácii matiek, ktoré sa rozhodnú dojčiť a zistia, že iba rozhodnutie nestačí. Potrebujú, aby im niekto skutočne pomohol. Takúto pomoc poskytujú laktačné poradkyne združené v o. z. MAMILA, ktoré vzniklo dňa 9. 8. 2002.

Podpor nás

Sme profesionálny tím s nadšením pre dojčenie. Stojíme za vami, podržíme vás, prinesieme vám nádej a úľavu. Nebudete v tom samy. Prinášame pomoc, poradenstvo, vzdelávanie, zasadzujeme sa za zmenu legislatívy, suplujeme štát. Naše personálne a finančné zdroje sú obmedzené, a preto nám pomôže každá vaša podpora pre dojčenie. Ďakujeme!

Videá

Ako dojčiť poležiačky
Kontakt koža na kožu
Vec, čo vám pomôže
Predchádzajúci Nasledujúci

Naši partneri