Operativní zákrok v ústech a kojení

Aneta    20.12.2023, 15:52

Dobrý den, čeká mě plastika odhalených krčků zubů s umrtvením dutiny ústní, následné podání léků na bolest a používání dezinfekční ústní vody. Paní zubařka mi tvrdí, že pro tento zákrok musí být ukončeno kojení. Mám 5 měsíční plně kojené dítě. Kojení bych se nerada vzdávala, nevezme ani dudlík. Lze kojit běžně dál, případně mléko odstříkat a pokračovat v kojení? Děkuji

Milá Aneto,

z hľadiska dojčenia nie je jediný dôvod, pre ktorý by ste nemohli podstúpiť tento zákrok. Bez ohľadu na to, koľko injekcií pre lokálne umŕtvenie dostanete, lokálna anestéza ostáva v mieste vpichu. Do krvi (a tým pádom do materského mlieka) sa nedostáva nič.  Anestéza (aj celková) sa predsa podáva aj tehotným matkám počas napríklad cisárskeho rezu – toto celé je otázka pohľadu na dojčenie – lekári sú presvedčení o tom, že pre čerstvo narodené bábätko je dojčenie dôležité – preto matkám po cisárskom reze dojčenie nezakazujú. Akonáhle potrebuje matka napríklad celkovú anestézu kvôli kyretáži neskôr po pôrode, už zrazu dojčenie dôležité nie je. A znova: vy nejdete podstúpiť ani celkovú anestézu (hoci aj po tej by ste mohli dojčiť hneď), lokálna anestéza ostáva v mieste aplikácie. Rovnako môžete dojčiť pri užívaní liekov proti bolesti. Tieto lieky sa prakticky nebudú dostávať do materského mlieka, vaše bábätko ich nebude užívať spolu s vami. Dezinfekčná ústna voda takisto nepredstavuje žiaden problém. Ženám sa často bezdôvodne hovorí, že majú ukončiť dojčenie a dôvody, pre ktoré sa tieto rady objavujú, spočívajú v týchto faktoroch:

  1. Nedostatočne je zvážená dôležitosť dojčenia pre zdravie bábätka a pre zdravie matky ako aj to, že dieťa má potenciál byť dojčené niekoľko rokov. Väčšinou sa dojčenie považuje za krátkodobú, prechodnú záležitosť niekoľkých mesiacov, z čoho vyplýva aj logika, na základe ktorej sa matkám de facto odporúča „nič počas dojčenia neriešte, všetko odložte až na dobu, keď prestanete dojčiť“, prípadne „ak chcete čokoľvek robiť, radšej dieťa odstavte“.
  2. Dojčenie sa považuje za jednoducho „ukončiteľné“, za „vynechateľné“ po určitej dobe, keď je už dieťatko väčšie, sa o jeho dôležitosti vôbec neuvažuje, a preto sa mylne zdá jednoduché povedať matkám, aby skrátka tých pár týždňov ešte počkali. Lenže dojčenie môže trvať celé roky.
  3. Keďže sa nezvažuje dôležitosť dojčenia a riziká, ktoré nedojčenie prináša, často sa ani len neuvažuje o tom, ako by sa dojčenie dalo skĺbiť s nejakou ďalšou potrebou matky. Keď je dojčenie považované za skutočne dôležité, dajú sa hľadať spôsoby, ako v dojčení pokračovať, aj popri rozličných iných skutočnostiach.
  4. Vo všeobecnosti sa rady o dojčení riadia princípom „čo keby“ a radšej „pre istotu“ zakazujú všetko, čo môže k normálnemu životu s dojčeným dieťaťom patriť - od cvičenia a chudnutia cez normálnu stravu a liečbu matky, ktorá to potrebuje, až po kávu.
  5. Nezvažujú sa dôsledky rád ohľadne odstavenia, ktoré pre mnohé ženy znamenajú, že nebudú dojčiť tak dlho, ako by inak dojčili, pretože túžia po tom, aby mohli urobiť to, čo počas dojčenia „majú zakázané“. Ak ženy prestanú dojčiť, prináša to riziká nielen pre ich deti, ale aj pre ich vlastné zdravie - a toto je fakt, o ktorom sa hovorí a uvažuje len veľmi málo.

Prečítajte si aj toto vysvetlenie:

https://www.mamila.sk/sk/pre-matky/dojcenie-a/lieky/Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Operativní zákrok v ústech a kojení