Problém s dojčením 2 týždňového babatka

Veronika    20.12.2023, 22:41

Dobrý deň mame problém stym že mam malo mlieko a musím malú dokrmovat nakolko s pŕs si vytiahne len 20 ml čo je veľmi malo snažím sa ju prikladať stále ako di oto požiada krmime prikladáme každé dve hodiny pri dojčení má bolia bradavky cez deň a vnoci ako sa preberie je to cca 3 hodiny vedeli by ste mi pomôcť ako poradit ako zvýšiť tvorbu mlieka dakujem

Milá Veronika,

v tejto situácii je možné urobiť kroky pre to, aby sa zvýšil príjem mlieka zo strany bábätka a postupne tak bolo možné odstrániť dokrmovanie a vrátiť sa k výlučnému dojčeniu. V tejto situácii vám odporúčame stretnúť sa osobne s profesionálnou laktačnou poradkyňou:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť. Budete tak môcť vyhodnotiť, čo presne sa pri dojčení deje, ako si vysvetliť správanie bábätka.

Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc. Nejde totiž o to, ako zvýšiť tvorbu mlieka, ale ako pomôcť bábätku, aby začalo získavať z prsníka maximum mlieka. Kroky, ktoré vám laktačná poradkyňa ukáže, pomôžu zlepšiť dojčenie, prestať postupne dokrmovať umelým mliekom a vrátiť sa k výlučnému dojčeniu. Vaše bábätko je maličké, je veľká šanca, že sa to podarí, v tejto situácii je možné urobiť veľa pre to, aby sa zvýšila tvorba mlieka, aby sa zvýšil príjem materského mlieka zo strany bábätka pri dojčení a pre to, aby bolo možné sa časom vrátiť k výlučnému dojčeniu (teda postupne prestať dokrmovať umelým mliekom).

Pre návrat k výlučnému dojčeniu je možné urobiť viaceré kroky, ktoré vám bude postupne laktačná poradkyňa odporúčať podľa individuálneho vývoja vašej situácie. V tejto situácii potrebujete odporúčania šité na mieru vašej situácii:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka a tiež rovnomerné vyprázdňovanie prsníka. Profesionálna laktačná poradkyňa skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Takto pomôžete bábätku získavať z prsníka podstatne viac mlieka a toto spolu s úpravou prisatia bude postupne zvyšovať tvorbu mlieka. Okrem toho môžete tvorbu mlieka podporiť aj prostriedkami na zvýšenie tvorby mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

Použitie týchto prostriedkov sa však vždy musí spojiť s úpravou prisatia, stláčaním prsníka a krokmi, ktoré pomôžu bábätku dojčiť sa tak často, ako to potrebuje. Pretože bylinky budú zvyšovať tvorbu mlieka len v prípade, ak sa tieto kroky spoja aj so zvýšeným odberom mlieka z prsníka.

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Keď je potrebné bábätko dokrmovať, je dôležité nepoužívať fľašu a ani striekačku, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

Dokrmovanie laktačnou pomôckou na prsníku funguje najlepšie pri správnom prisatí bábätka. Aj preto vám odporúčame stretnúť s profesionálnou laktačnou poradkyňou, aby ste toto mohli natrénovať osobne.

3) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

4) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami. Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Problém s dojčením 2 týždňového babatka