Abkm (UM + MM)

Renáta    25.12.2023, 17:33

Dobrý den. Z nemocnice máme potvrzenou alergii na mléko a na Soju (bez testu), nasadili nám mléko neocate a mě donutili přestat kvůli tomu kojit (dost krve ve stolici). 14 dní se měli streva léčit a pak jsem měla začít opět kojit. To už není tak jednoduché jako předtím a já musím kombinovat kojeni plus umělé. Každopádně začala se mi objevovat znovu krev a hlen. Vynechala jsem i vejce a dnes opět pár žilek krve ve stolici. Kojeni nechci vynechat, ale už pomalu nevím co jíst a co ne aby se mu to neobjevilo. Syn 7 týdnů (testy ještě nemá). Je ta krev z té kombinace kojeni plus mleko nebo musím vysadit ještě něco? Děkuji za rady

Milá Renáta,

niekedy výnimočne môže výskyt krvi a hlienov v stolici súvisieť s tým, že matka konzumuje kravské mlieko. Avšak pri objavení sa krvi v stolici je ako prvé potrebné pozorovať dojčenie a vyhodnotiť pitie bábätka z prsníka, pretože toto býva najčastejšia príčina výskytu krvi v stolici. Až v prípade, že by sa zdalo, že príjem mlieka zo strany bábätka je vynikajúci, má zmysel hľadať iné možné príčiny a vo výnimočných situáciách môže byť riešením to, že matka prestane jesť mlieko a mliečne výrobky na určitú dobu. Pretože, ak niekto vysloví diagnózu alergia na bielkovinu kravského mlieka (ABKM), tak bábätko môže reagovať na bielkovinu kravského mlieka len, ak sa s ňou stretne a to sa udeje len v prípade, že dojčiaca matka konzumuje kravské mlieko alebo výrobky z neho. Ak matka prestane konzumovať akékoľvek stopy kravského mlieka, v jej mlieku sa nebude vyskytovať BKM a bábätko nebude mať prejavy ABKM.

Tieto úvahy zvyknú viesť k nevhodným intervenciám, ktoré ohrozujú dojčenie. Matky často prejdú rozličnými vylučovacími diétami, z ktorých každá zaberie na pár dní, a potom sa krv v stolici objaví znovu. Napríklad matky vylúčia všetko mlieko a mliečne výrobky, niekoľko dní dieťa nemá krv v stolici, ale potom sa zase objaví, a následne a uvažuje o alergii na nejakú inú potravinu, ktorú matka práve zjedla. Tým, že sa krv v stolici väčšinu neobjavuje každodenne, tak tento proces býva pomerne nespoľahlivý, zdĺhavý a vedie k nedôvere k dojčeniu ako aj tomu, že matky niekedy už nejedia takmer nič. V zúfalstve sa potom táto situácia rieši obviňovaním dojčenia z poškodzovania čreva bábätka (hoci materské mlieko obsahuje látky, ktoré pomáhajú vyzrievať črevu, vystieľať črevnú sliznicu, probiotiká a množstvo ďalších látok, ktoré z neho robia liek pre črevo). Súčasne sa situácia v dôsledku agresívneho a neetického marketingu návrhom na podávanie špeciálneho umelého mlieka, hoci jeho podávanie nemá oporu vo vedeckých poznatkoch ani štúdiách. Ako vysvetlenie sa poskytuje to, že údajne by toto špeciálne umelé mlieko malo pomôcť zahojiť črevá bábätka. V materskom mlieku však pri nejedení kravského mlieka a výrobkov z neho nie je bielkovina kravského mlieka, takže ak by naozaj išlo o alergiu na bielkovinu kravského mlieka, tak by výdatné dojčenie bolo úplne v poriadku a pomáhalo by črevám a tráviacemu traktu bábätka oveľa viac. Ide však o to, že bábätko by potrebovalo prijímať väčšie (a teda dostatočné množstvá materského mlieka). Vtedy by sa zlepšil aj obraz stolice, a teda aj krv v stolici.

Preto prvým krokom pri malých množstvách krvi v stolici by vždy malo byť vyhodnotenie výdatnosti dojčenia, práve preto, že najčastejšou príčinou je, že bábätko by potrebovalo získavať väčšie množstvo materského mlieka a zároveň vyhodnotenie výdatnosti dojčenia je jednoduché a neinvazívne, takže má zmysel vylúčiť ako prvú možnosť, že by bábätko získavalo nedostatočné množstvá mlieka.

Preto ako prvý krok vám v tejto situácii odporúčame skontaktovať sa s laktačnou poradkyňou MAMILY osobne:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť. Ak by ste spoločne vyhodnotili, že bábätko by potrebovalo získavať viac mlieka, spoločne s laktačnou poradkyňou sa dohodnete na postupe, ako dojčenie zlepšiť. Súčasťou týchto úprav by malo byť spoločne s laktačnou poradkyňou:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Zároveň je potrebné odstrániť ďalšie možné dôvody, pre ktoré sa príjem materského mlieka zo strany bábätka mohol znížiť. Častou príčinou je začatie užívania antihistaminík alebo hormonálnej antikoncepcie. Niekedy je možné, že ochorenie, ktoré je spojené s horúčkou (ako napríklad pri črevnej viróze), spôsobí pokles tvorby mlieka. Ďalšie možné príčiny sú uvedené v tomto materiáli.

3) V situácii, kedy bábätko nebolo určitý čas dojčené a kŕmené fľašou, má zmysel urobiť aj kroky pre zvýšenie tvorby mlieka:

https://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/bylinky/

a v prípade, že by bolo dočasne bábätko potrebné dokrmovať, laktačná poradkyňa MAMILY vás naučí ako dokrmovať bábätko bez použitia fľaše, priamo na prsníku laktačnou pomôckou:

https://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

Vďaka takémuto spôsobu dokrmovania bude bábätko získavať čoraz viac mlieka z prsníka, pomôže vám tak zvýšiť tvorbu mlieka a postupne sa vrátiť k výlučnému dojčeniu, pri ktorom bábätko bude získavať dostatok mlieka. Výdatný príjem materského mlieka pomôže zastaviť výskyt krvi v stolici, tak ako sa výskyt krvi zastavil, keď bábätko získavalo dostatok potravy pri kŕmení umelým mliekom. Príčinou zlepšenia stavu nebolo umelé mlieko ako také, ale to, že sa zvýšil príjem potravy. Toto je možné zabezpečiť aj zlepšením dojčenia, pretože zvýšiť príjem mlieka pre bábätko je možné aj v ďalších týždňoch po narodení bábätka. Odporúčame vám preto čo najskôr sa stretnúť s laktačnou poradkyňou MAMILY, aby sa situácia zlepšila.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Abkm (UM + MM)