Reflux a dušení/dávení

Renáta    31.12.2023, 21:09

Dobrý den, moc bych vás chtěla poprosit o radu ohledně situace, která se nám teď před Vánoci přihodila. Dceru (v ten den 9 dní, plně kojena) jsem držela před sebou ve zvýšené poloze. Byla normálně při vědomí, pozorovala okolí. Od kojení uběhlo už víc jak 30 minut. Najednou se z ničeho nic nemohla nadechnout, oči vsloup, změnila se v hadrovou panenku, celá mi v náručí "zvadla" a nereagovala. Obrátila jsem si ji tedy na předloktí a několikrát pobouchala mezi lopatky, aby se vzpamatovala. Toto se následně stalo ještě dvakrát, dohromady tedy třikrát v průběhu nějakých cca 30 minut. Pro jistotu jsme tedy zavolali záchranku. Malá v nemocnici prošla řadou vyšetření, nesčetněkrát krev, moč, na JIPce byla nepřetržitě na EKG, podstoupila ultrazvuk srdíčka a hlavičky. Vše bylo v pořádku. Závěr byl takový, že její stav způsobil pravděpodobně reflux. Chtěla bych podotknout, že malá vůbec neublinkává a velice trpí na škytavku. Škytá klidně i 4 hodiny po jídle. Působí to na mě tak, že ublinknutí by ji ulevilo, ale takhle jak když se jí to zastaví v krku a část se dostane do dýchacích cest. Doporučení z nemocnice v souvislosti s refluxem - kojit po 3 hodinách, dávat odříhnout a snažit se, aby se malá nepřejídala. Doporučení ohledně kojení po 3 hodinách se mi ale jednak moc nelíbí a jednak to ani není možné. Malá, když je vzhůru, dožaduje se prsa klidně i po hodině. Kojím většinou "klasicky" v sedě. Prosím, co byste ohledně refluxu doporučili vy?

Milá Renáta,

v prípade refluxu je zmysluplná stratégia kŕmiť menšie množstvá častejšie namiesto nárazového kŕmenia s dlhými časovými odstupmi. Neexistuje žiadna štúdia, ktorá by ukazovala, že by na reflux bolo vhodné ako riešenie využívať trojhodinové intervaly. Navyše je fyziologické a normálne, že bábätká majú záujem o dojčenie kedykoľvek, pretože dojčenie napĺňa rozmanité potreby, ktoré sa netýkajú iba získava potravy. Navyše dojčenie reguluje životné funkcie bábätka a čím viac a čím dlhšie bude bábätko sať na prsníku, tým viac regulované bude jeho dýchanie, srdcová činnosť a reakcia zamrznutia.



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Reflux a dušení/dávení