Strava pocas dojcenia

lucia    13.05.2013, 10:25

prosim mozem vas poprosit o podrobny zoznam co smie a co nesmie dojciaca matka konzumovat.dietatko ma 2 mesiace.vopred dakujem za odpoved

Milá Lucia,

dojčiace matky môžu jesť všetko bez obmedzenia a na vylúčenie akejkoľvek potraviny je potrebný nejaký dôvod, netreba niektoré potraviny preventívne či paušálne vylučovať.

Existujú dlhé a najmä neopodstatnené zoznamy "zakázaných" jedál pre dojčiace matky a to aj napriek tomu, že v skutočnosti počas dojčenia netreba dodržiavať žiadnu špeciálnu "diétu" ani preventívne vylučovať z jedálnička potraviny. Mnohé dojčiace mamičky v úprimnej snahe urobiť to najlepšie vylúčia zo stravy toľko potravín, že ich jedálniček je mimoriadne oklieštený, čo nie je dobre.

Dojčiaca mamička môže teda jesť všetky potraviny, bez ohľadu na to, na ktoré písmeno sa začínajú (často sa napr. uvádza, že matky nesmú jesť zeleninu, ktorej názov začína na písmeno „K“), ovocie a zeleninu aj so šupkou, strukoviny, taktiež citrusové plody, cesnak, koreniny ako celý zoznam iných vecí, ktoré sa často spomínajú.

Chuť materského mlieka sa mení aj v závislosti od toho, čo matka konzumuje. Rozmanitá strava matky ovplyvňuje bábätko pozitívne: bábätko si zvyká na rozličné chute a materské mliečko chráni tráviaci trakt dieťatka aj tým, že vystiela sliznicu čreva (a iné sliznice), a tým posilňuje jeho imunitu.

Rovnako nemá zmysel piť nadmerné množstvá tekutín. Pite podľa toho, ako ste smädná (a samozrejme na prijímanie tekutín nezabúdajte), a jedzte to, na čo ste boli zvyknutá, toľko, koľko ste hladná. Nemá zmysel sa obmedzovať v jedle ani jesť nadmerné množstvá.

Ako sa má teda stravovať dojčiaca matka?

Je dobré, ak sa mamička stravuje zdravo – a ako má zdravé stravovanie vyzerať je otázka pre výživových odborníkov, dojčiaca mamička nepotrebuje zdravú stravu o nič viac a o nič menej ako akýkoľvek iný človek.

Hoci mnohé mamičky sú ochotné sa pre svoje dieťatko nesmierne obetovať a jesť takmer výlučne dvojdňové suché rožky, je takáto obeta zbytočná a ničomu neprospieva. Obmedzovanie v stravovaní nie je jediné z neopodstatnených obmedzení, o ktorých sa dojčiace matky dočítajú. Často sú dojčiace mamičky bezdôvodne obmedzované v cvičení, liečbe svojich zdravotných problémov a podobne, že sa dojčenie stáva neúnosným bremenom, pretože mamičky nadobudnú pocit, že všetky tieto obmedzenia sa nedajú zvládnuť, a to do takej miery, že po určitej dobe uvažujú o odstavení. Toto všetko je zbytočné. Dojčenie je normálny stav ženy a pre dieťa je dojčenie fyziologická norma. Z hľadiska dlhodobého dojčenia, ktoré je dobré pre zdravie mamičky aj dieťatka, je dôležité, aby sa matkám nekládli medicínsky nepodložené prekážky. Tieto obavy prerástli do takej miery, že nie je neobvyklé, že matky píšu otázky o tom, či pri dojčení môžu brať vitamíny alebo piť zelený čaj. Je načase, aby dojčiace matky prestali žiť v neustálom strachu, že sa bábätku niečo stane len preto, že zjedli nejakú normálnu potravinu.

Stravovanie dojčiacej matky a bolesť bruška bábätka

Niektoré mamičky vylučujú zo stravy niektoré potraviny, pretože sa obávajú, že dieťatko bude "bolieť bruško" alebo bude plakať. V skutočnosti nie je vôbec také jednoduché spojiť konzumáciu niektorej potraviny s plačom dieťaťa. V drvivej väčšine prípadov plač dieťatka nemá žiadnu súvislosť so stravou mamičky. Ak by ste nejakú objavili a potvrdili, tak je možné, že jednu danú potravinu môže mať zmysel vylúčiť a vyskúšať neskôr (niekedy je jednou z najčastejších takýchto potravín kravské mlieko - aj keď tiež nie paušálne a nemá zmysel ho vylučovať bezdôvodne, ak patrí do jedálnička mamičky). Na vylúčenie danej potraviny treba skutočne pádny dôvod. A navyše, ak by aj daný dôvod bol skutočný, neznamená to, že toto isté bude platiť pre mnohé ďalšie mamičky - tie pravdepodobne v drvivej väčšine žiaden takýchto problém mať nebudú. Dojčiace mamičky na celom svete jedia vo všeobecnosti všetko bez rozdielu bez toho, aby ich deti mali nejaké problémy.

Príčina plaču je väčšinou inde než v strave. Bábätká sú často nespokojné z niekoľkých dôvodov (ktoré sa často omylom pripisujú "problémom s bruškom" či "strave matky"):

1) Nedostatočný príjem mlieka zo strany bábätka. Nedostatočný tok mlieka počas dojčenia.

2) Nedostatočný spánok bábätka a to, že bábätko potrebuje, aby sme mu pomohli zaspať.

3) To, že bábätko "oznamuje" potrebuje cikať a kakať. Ak táto potreba zostáva nepovšimnutá, tak sú niektoré bábätká skutočne nespokojné.

4) Prílišná únava bábätka, príliš veľa podnetov, prílišná predráždenosť.

5) Ak má matka príliš veľa mlieka.

6) Používanie fľašky, cumlíka.

7) Potreba bábätka byť nosené, v kontakte s matkou.

8) Niekedy môže byť príčinou napr. cudzorodá bielkovina. Ale toto nie je bežné a nie veľmi pravdepodobné. Vtedy môže pomôcť napríklad vylúčenie kravského mlieka zo stravy matky.

 9) Iné príčiny, medicínske príčiny.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Strava pocas dojcenia