Hormonálny profil v norme menštruácia nikde

Mária    11.05.2013, 21:19

Ekologicky dojčím 2 ročnú dcérku ale stále som ešte nedostala menštruáciu. Nemám žiaden gynekologický problém, výtoky, bolesti a hormonálny profil ukázal všetky hladiny hormónov v norme. Čo vplýva na návrat plodnosti?

Milá Mária,

návrat menštruácie po pôrode je individuálny a nie je neobvyklé, ak dva roky po pôrode ešte nemáte menštruáciu. Píšete, že všetko ostatné je v poriadku, takže sa nemusíte znepokojovať a môžete si byť istá, že menštruáciu dostanete v tomto správnom čase pre vaše telo.

Návrat menštruácie ovplyvňuje pravdepodobne celý rad faktorov, ktorých výsledok je, že niektoré ženy dostanú menštruáciu relatívne skoro po pôrode, priemerne okolo 14 mesiacov po pôrode - a aj z tejto štatistiky vyplýva, že niektoré ženy dostanú menštruáciu až oveľa neskôr.

Jedným z faktorov, ktorý toto ovplyvňuje, je spoločné spanie, častosť dojčenia, nepoužívanie umelých náhrad prsníka (cumlík, fľaša, klobúčik), fyzický kontakt s bábätkom, neustály kontakt s bábätkom, malé prestávky medzi dojčeniami, nočné dojčenie a podobne.

Nie je potrebné, aby ste robili v dojčení žiadne úpravy, pokračujte v dojčení tak, ako doposiaľ, menštruáciu dostanete. Je to iba otázka času.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Hormonálny profil v norme menštruácia nikde