Je mozne zacat dojcit 2.5 rocne dieta?

Martina    14.05.2013, 21:39

Mam 2 deti, starsie sa mi nepodarilo dojcit a bolo vzdy krmene flaskou, okrem umelej vyzivy dostavalo aj moje odsate mlieko. Druhe dietatko vylucne dojcim, vsetko ide bez problemov. To, ze som nedojcial starsie dieta, mi stale vyvolava pocit viny, a rada by som mu mliecko dala. Aj som mu ho ponukala, ale odmietal. Sem tam si mlieko odsajem a dostane ho vecer pred spanim flaskou. Je mozne zacat dojcit take velke, 2.5 rocne, dieta, ak sa predtym nedojcilo? Poznate taky pripad? Mladsie dieta ma pol roka, zaciname uz s prikrmovanim. Mlieka mam vela, niekedy ma az bolia prsia, aj by mi to pomohlo keby starsi mliecko vypil...8o)) Dakujem.

Milá Martina,

áno, pre 2, 5-ročné dieťa je veľmi dobré, aby sa dojčilo, aj keď sa predtým nikdy nedojčilo. Vyskúšajte to. Nie je síce zaručené, že sa prisaje, ale poznáme prípady, keď sa to podarilo. Toto dieťatko sa napr. začalo dojčiť v 2. rokoch po tom, čo už sa celé mesiace nedojčilo:

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=411042938968541&set=a.411041608968674.92040.123305271075644&type=3&theater


To, ako sa to udeje, je veľmi individuálne, v tomto veku nie je nejaká jednoznačná spoľahlivá metóda, ako docieliť prisatie, ale skúste využiť tieto veci:

- prítomnosť mladšieho súrodenca ako príklad

- trpezlivosť a humor

- čas, keď sa dieťatko zobúdza, zaspáva, spí veľmi ľahkým spánkom

- čas, keď má dobrú náladu a ochotu skúšať

- rozprávanie rozprávok, ukazovanie dojčiacich sa zvieratiek, detí, bábätiek

- dojčenie ponúkajte, ale nevnucujte

- využite neobvyklé situácie ako napríklad spoločné kúpanie

- prestaňte používať fľašku, ak sa to dá, toto môže tiež pomôcť prisatiu

- nevzdávajte to po prvých pár razoch, chce to veľa času

- skúste začať navštevovať podpornú skupinu dojčiacich matiek vo vašom meste, kde bude mať vaše dieťatko možnosť vidieť staršie dojčené deti a možno sa inšpiruje

- využite poznanie svojho dieťatka na to, čo by mu mohlo najviac pomôcť na to, aby sa prisalo

Určite je možné, ak by ste mali na to chuť, aby ste si mlieko odstriekavali a dieťatku ho dávali v poháriku, ak by chcelo. Aj toto samo o sebe by preň malo veľkú cenu. Okrem toho má zmysel stráviť čas uvedeným krokmi na to, aby sa dieťatko prisalo.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Je mozne zacat dojcit 2.5 rocne dieta?