Nutričná hodnota mat. mlieka pri 2-roč. dieťati

iva    22.05.2013, 10:50

Dobrý deň! Zaujímalo by ma, aké "sýte" je moje mlieko pre 2-roč. dcérku. Je dojčená od narodenia, po pol roku sme pridávali príkrmy, ale veľký jedák nie je (22 mesiacov=10,3 kg). Moje mlieko jej chutí najviac, keď pije cca 15 min., najskôr po 1,5-2 hodinách je ochotná zjesť niečo ďalšie. Je mlieko stále také zasycujúce? Je to takto OK? Vopred veľmi ďakujem. iva

Milá Iva,

aj dojčenie po 2. roku je naďalej pre dieťa dôležité. Naďalej poskytuje dieťaťu výživovo kvalitné materské mlieko obsahujúce nutrične hodnotné látky, ale okrem toho aj probiotiká napomáhajúce jeho črevnej mikroflóre v správnom fungovaní, látky pomáhajúce vyzrievaniu čreva a ďalších orgánov, rôzne látky napomáhajúce správnemu rozvoju imunitného systému dieťaťa a zlepšujúce jeho schopnosť brániť sa rôznym ochoreniam a mnohé ďalšie mimoriadne cenné látky ako kvalitné vitamíny, minerály, bielkoviny a tuky. Pritom množstvo materského mlieka, ktoré takéto dieťa vypije, sa pravdepodobne významne nelíši od množstva, ktoré pije mesačné alebo polročné bábätko. To znamená, že materské mlieko je naďalej významným doplnkom ostatnej stravy dieťaťa aj po 2. roku života. Stále ide o omnoho kvalitnejšie mlieko než kravské či umelé mlieko. Materské mlieko je stále nenahraditeľná, jedinečná tekutina, ktorá je dôležitá pre správny rast a vývin orgánov a celého tela dieťaťa.

Popritom je dôležité dieťaťu ponúkať aj tuhú stravu. Otázku, či vaše dieťa priberá postačujúco, je potrebné vyhodnotiť komplexne, spoločne s vyhodnotením dojčenia. Dojčenie nie je možné posudzovať len podľa údajov o hmotnosti, navyše vo vašej otázke ani týchto údajov nie je dostatočné množstvo. Okrem toho dojčenie v prvom rade vyhodnocujeme podľa toho, ako bábätko na prsníku pije a ako sa na prsníku správa - skúste si pozrieť tieto videá, ktoré vám môžu pomôcť odlíšiť pitie od satia na prsníku na prázdno:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

V tomto vám môže pomôcť poradkyňa pri dojčení osobne:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/
 Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Nutričná hodnota mat. mlieka pri 2-roč. dieťati