Odmietanie prsníka

Martina    31.05.2013, 09:34

Moja dcérka má za týždeň 9 mesiacov a už jeden celý deň odmieta prsník. Ako náhle ju položím do polohy na kŕmenie a prikladám ju k prsníku tak začne hneď plakať a vystierať sa. V ten deň keď začala odmietať prsník som dostala aj menštruáciu. Mám aj staršiu dcérku ktorá má 2 a pol roka a teda ten čas musím rozdeliť pre obidve. Neviem teda či obidve veci súvisia s tým že začala odmietať ťahať mliečko, a či teda je ešte možnosť že sa vrátime naspäť k dojčeniu, alebo teda čo mám robiť pre to aby sme sa k dojčeniu vrátili.

Prepáčte, ale zabudla som ešte dopísať že malá je už dokrmovaná kašami - je kŕmená lyžičkou. Pije čaj z fľašky asi od pol roka (ale nepije dosť často) a má aj cumeľ. Ďakujem vám veľmi pekne za odpoveď!
 

Milá Martina,

správanie bábätka, ktoré popisujete, súvisí s reakciou na tok mlieka, ktorý bábätko vníma ako nedostatočný. Takéto situácie sa stávajú z niekoľkých príčin, medzi ktoré môže patriť aj to, že prisatie bábätka nie je od začiatku úplne správne a v dôsledku toho sa tvorba mlieka postupne znižuje - toto je pomerne nenápadný proces, ktorý začne byť vypuklý až v období, keď sa bábätko začne prisávať a odťahovať, naťahuje bradavku, hnevá sa, vrtí sa, plače a znova sa prisáva a znova plače, až sa úplne odmieta prisať. Takáto situácia sa paradoxne často stáva mamičkám, ktorých bábätká vynikajúco priberajú a ktoré majú od začiatku veľmi veľa mlieka. Dôvodom je, že s tým súvisí aj to, že bábätko je zvyknuté na rýchly tok mlieka a ak sa tento spomalí, tak bez ohľadu na ešte stále vysokú tvorbu mlieka, bábätko nemusí byť spokojné a reaguje tak, ako popisujú mamičky vo svojich skúsenostiach - rozplače sa, saje si pästičku, hnevá sa pri dojčení atď., a táto situácia má tendenciu zhoršovať sa niekedy až do úplného odmietania prsníka.

Niekedy sa zníženie tvorby mlieka prejaví tým, že matka dostane menštruáciu a dieťa je pri dojčení počas menštruácie nespokojné alebo začne dojčenie odmietať.

Pri deťoch, ktoré sú staršie ako 6 mesiacov, je jednou z častých príčin, že bábätko papá príliš veľké množstvá príkrmov príliš často. Ak to je tak, skúste znížiť množstvo príkrmov. Prikrmovať bábätko je vhodné primeranými dávkami jedla tak, aby sa neznížilo množstvo a výdatnosť dojčení. Príkrmy sa k dojčeniu PRIdávajú, príkrmy dojčenie nenahrádzajú. Ďalším faktorom, ktorý po 6. mesiaci často znižuje tvorbu mlieka sú zásahy, ktoré znižujú častosť dojčenia – napr. učenie bábätka, aby prespalo celú noc, snaha o väčšie intervaly medzi dojčeniami a podobne. Bábätko je dobré dojčiť bez obmedzenia, to znamená, ak má chuť tak, aj pred jedlom, aj po jedle a kedykoľvek inokedy, keď má záujem. Ak si bábätko dojčenie nepýta, tak mu ho ponúkať. Čiže aj v tomto veku (až do veku približne 18. mesiacov) treba dojčiť dieťatko na požiadanie, prípadne mu dojčenie ponúkať, ak ono naňho zabúda.

Ďalšou z častých príčin, pre ktoré sa zníži tvorba mlieka, je používanie cumlíka, fľaše a klobúčikov pri dojčení. Ďalšou častou príčinou je začatie užívania hormonálnej antikoncepcie. Ďalšie možné príčiny sú uvedené v tomto materiáli:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/dieta-prestalo-priberat/

Kľúčom k zlepšeniu takejto situácie je zvýšenie tvorby mlieka a ďalšie kroky, ktoré popisuje tento materiál:

http://www.mamila.sk/pre-poradkyne/materialy-pre-poradkyne/strajk/

Kľúčovým krokom je využívať fyzický kontakt s bábätkom, najmä kontakt koža na kožu a spoločné spanie - je pravdepodobné, že dieťatko sa prisaje, ak bude blízko vášho prsníka, keď bude rozospaté v polospánku pri zaspávaní alebo prebúdzaní. Skúšajte to, ale bez toho, aby ste ho do dojčenia nútili. Dajte mu čas a veľa fyzického kontaktu s príležitosťami na dojčenie.

Keď sa dieťa dlhšiu dobu odmieta prisať a je potrebné ho dokŕmiť, urobte tak pohárikom alebo lyžičkou. Odstriekavajte si mlieko vždy vtedy, keď sa dieťa nedojčí (odmietne prsník a nenadojčí sa). Ak vytrváte a budete používať všetky odporúčania z protokolu pre štrajk, je vysoko pravdepodobné, že bábätko sa začne časom znova prisávať. Medzičasom mu môžete podávať príkrmy a odstriekané mlieko použiť do príkrmov.

Pre praktickú realizáciu uvedených krokov vám môže pomôcť byť v kontakte s poradkyňou pri dojčení, ktorá vám poskytne psychickú podporu a usmernenie, ako postupovať.

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Okrem toho môžete urobiť tieto kroky:

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

Navyše k videám si prečítajte tento návod na to, ako sa bábätko prisáva:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka.

A tiež si pozrite fotky správneho prisatia:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/spravne-prisatie-fotky/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Odmietanie prsníka