Krmenie flaškou

Petronela    07.06.2013, 10:36

Dobry den, nasa dcerka (ma tri mesiace) je plne dojčena. V noci sa mi obcas stava, ze mam vela mlieka a musim si ho odsat. Cez den naopak, ked dcerka castejsie papa, tak mam mlieka menej, preto ju obcas nakrmim aj MM, ktore som si odsala v noci. Zaujimalo by ma, ze ak jej obcas dam MM ale pouzijem normalnu detsku flasku, ci je riziko, ze zacne odmietat prsnik. Cievku nepouzivam, pretoze ked mala iba par dni, tak aby sa naučla sať, použivali sme cievku na krmenie,ale tak, ze sme jej do ust vlozili nas prst a aj cievku. Potom si prilis zvykla na to, ze cuca nase prsty a bez toho ani nezaspala, takze tomu by som sa chcela určite vyhnut. Dakujem za radu

Milá Petronela,

pre zodpovedanie vašich otázok je nevyhnutné pozorovať osobne dojčenie s poradkyňou pri dojčení:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Fakt, že sa bábätko chce cez deň dojčiť často, totiž sám o sebe nie je dôvodom na dokrmovanie. Dojčenie je omnoho viac než len prijímanie materského mlieka. To, že bábätko chce byť na prsníku takmer neustále, je súčasťou dojčiaceho správania mnohých detí. Dojčenie poskytuje deťom úľavu od bolesti, možnosť jednoducho zaspať, upokojuje ich, reguluje im mnohé telesné funkcie ako dýchanie, srdcovú činnosť, telesnú teplotu, znižuje prežívanie stresu či bolesti a pod. To, že dieťatku ponúknete prsník vždy, keď plače, znamená, že tieto iné funkcie dojčenia budete využívať, čo je správne. Dojčenie vám tak bude pomáhať v situáciách, v ktorých by ste inak komplikovane hľadali riešenie. Bábätko mnohé situácie navyše ani nedokáže inak riešiť, túto schopnosť si vyvinie neskôr. Zatiaľ má istotu, že dojčenie mu pomôže vždy, keď sa niečo deje. Kým bolo dieťatko v maternici, tá mu poskytovala všetky tieto funkcie, teraz ich prebral váš prsník a vaša náruč. Vďaka tomu mu nahrádzate prostredie maternice a umožňujete mu ten správny vývin v čase, keď to je pre bábätko nesmierne dôležité. Dojčenie mu dá základ na to, aby neskôr v živote mohlo byť nezávislé a samostatné, lebo sa bude mať o čo emocionálne oprieť. Budú to tie krásne chvíle, ktoré strávilo pri dojčení a ktoré mu dali nesmierne množstvo lásky a porozumenia pre jeho ťažkosti.

Niekedy aj po dobrom nakŕmení chce bábätko zostať na prsníku dlhší čas. Nepokojné správanie či plač, však nie sú väčšinou normálnou súčasťou dojčenia a jednoznačne treba v osobnom kontakte vidieť, o čo ide. Veľmi často takto reagujú deti na tok mlieka, pričom im môže prekážať aj príliš pomalý tok mlieka. Nájsť správne riešenie týchto situácií je najjednoduchšie uskutočniť v osobnom kontakte s poradkyňou pri dojčení.

V prípade, že by ste spoločne s poradkyňou vyhodnotili, že dojčenie je v poriadku, je vhodné hľadať spôsoby, ako zvládnuť potrebu bábätka často sa dojčiť a vaše povinnosti a záľuby. Správne používanie detského nosiča môže výrazne pomôcť mamičke, aby sa necítila obmedzovaná prirodzenou potrebou dieťaťa byť na prsníku. Do šatky sa dieťa môže uviazať v polohe na dojčenie tak, aby mamička mala obe ruky voľné a dieťa nebolo treba pridržiavať. To matke umožňuje, aby počas dojčenia mohla vykonávať aktivity, ktoré ju bavia alebo ktoré potrebuje vykonať. Dieťa môže v nosiči spať, dojčiť sa, či z neho vnímať okolie a nosenie spolu s dojčením tak dokáže matke zjednodušiť život. Nosenie je dokonca pre vaše dieťa dôležité, pretože prispieva k jeho rozvoju, je to potreba, s ktorou sa rodí a ktorá prirodzene odznie, keď sa naplní, keď je dieťa dostatočne nosené. Nemusíte sa teda obávať, že by bolo rozmaznané alebo že by si na nosenie zvyklo, pretože každé dieťa bude prirodzene chcieť chodiť a samo skúmať svet. Ak si vyberiete správny nosič a naučíte sa ho dobre používať, hmotnosť dieťaťa sa rozloží lepšie, než keď ho držíte na rukách. Správne nosenie nie je teda pre chrbticu problém. Pozrite si túto krásnu fotoknihu, ako to môže vyzerať v praxi:

http://www.cewecolor.cz/index2.php?option=com_souteze11&view=soutez&id=6597

Dokrmovanie fľašou prináša riziká pre dojčenie. Aj v prípade, že tvorba mlieka je dostatočná, používanie fľaše spôsobí, že dieťa sa začne nesprávne prisávať a to aj v prípade, že dieťaťu dávate fľašou iba materské mlieko. Keď mlieko tečie pomaly, dieťa sa môže od prsníka odťahovať, čím sa ešte viac skráti čas, strávený na prsníku a ešte viac sa zníži tvorba mlieka. Ak bábätko skutočne potrebuje dokrmovanie, je dôležité dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

A okrem toho je dôležité urobiť aj ďalšie kroky, ktoré povedú k tomu, že dokrmovanie bude dočasné a bude možné sa vrátiť k výlučnému dojčeniu a ktoré je vhodné realizovať v osobnom kontakte s poradkyňou. Okrem toho - kŕmenie cievkou po prste (namiesto na prsníku) nie je vhodné ako spôsob kŕmenia a prináša riziká, ktoré ste uviedli.

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

Navyše k videám si prečítajte tento návod na to, ako sa bábätko prisáva:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka.

A tiež si pozrite fotky správneho prisatia:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/spravne-prisatie-fotky/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Na druhý prsník prekladajte bábätko vtedy, keď už ani so stláčaním nepije.

Odsávať mlieko v prípade, že v noci pociťujete prílišné naliatie prsníkov, nie je vhodná stratégia. Mnohé mamičky odsávajú mlieko napríklad z dôvodu obáv zo zápalu prsníka. Je dobré vedieť, že zápal prsníka nevzniká preto, že v prsníku zostáva nevypité mlieko. Nie je potrebné (a ani žiaduce) odsávať po dojčení a už vôbec nie veľké množstvá mlieka. Ak sú prsníky naliate a bábätko je nadojčené, nemusíte paušálne odsávať – navyše odstriekavanie môže byť vhodnejšie a jednoduchšie ako odsávanie. Odsávajte či skôr odstriekavajte jedine v prípade, že je naliatie príliš silné a skutočne pociťujete ako nevyhnutné odstriekanie malého množstva mlieka, do úľavy. Riaďte sa pocitom, ktorý máte v prsníkoch. Odstriekajte len nevyhnutné množstvo, toľko, aby ste pocítili úľavu.

V noci je vhodnejšie spať spoločne s bábätko, čo zvyšuje šancu na to, že sa bábätko prebudí a vy ho miesto odsávania budete môcť nadojčiť. A ak je cez deň skutočne nejaký čas, keď sa ukáže, že by bábätko potrebovalo viac mlieka, je vhodné, aby ste podnikli kroky na zvýšenie tvorby mlieka, pretože dokrmovaním v noci odstriekaným mliekom sa pravdepodobne bude diať opak.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Krmenie flaškou