Nepriberanie

Zuzana    10.06.2013, 12:08

Dobry den, mam 15 tyzdnove babatko, dievcatko, ktore dojcim bez prikrmovania. Posledne tyzdne zacala menej priberat, v 11. a 12. tyzdni 155g za tyzden, v 13. a 14. tyzdni 180g za tyzden. Posledny tyzden som sa preto rozhodla ju castejsie prikladat, napriek tomu za posledny tyzden nepriprala nic. Uz niekolko tyzdnov sa hneva a odtahuje raz pri prilozeni k jednemu raz k druhemu prsniku. Musim vzdy pockat, ukludnit, pripadne zmenit polohu. Za posledne tyzdne citim, ze mam mensiu produkciu mliecka, aj napriek tomu, ze som zacala castejsie prikladat, ked si vyziada aj kazdu hodinu. Vacsinou kazde kojenie pije z oboch prsnikov. Pusinku krasne otvara, s prisavanim nemame problem. V noci pije vsak len raz, vacsinou sa mi ju nepodari prebrat viac krat na kojenie. Neviem co robim nespravne, viete mi prosim poradit, aby som neprisla o mliecko? Mam ju zacat prikrmovat ked za tyzden nic nepribrala? Dakujem za odpoved.

Milá Zuzana,

Samotné údaje o hmnotnosti či to, že bábätko za týždeň nič nepribralo, ešte nemusia znamenať problém, ktorý treba riešiť. Znepokojujúce je však správanie bábätka.

Správanie bábätka pri dojčení, ktoré popisujete a ktoré pozorujete už niekoľko týždňov naznačuje, že bábätko reaguje na znížený tok mlieka. Takéto situácie sa stávajú z niekoľkých príčin, medzi ktoré môže patriť aj to, že prisatie bábätka nie je od začiatku úplne správne a v dôsledku toho sa tvorba mlieka postupne znižuje - toto je pomerne nenápadný proces, ktorý začne byť vypuklý až v období, keď sa bábätko začne prisávať a odťahovať, naťahuje bradavku, hnevá sa, vrtí sa, plače a znova sa prisáva a znova plače, až sa úplne odmieta prisať. Ďalšie možné príčiny poklesu tvorby mlieka sú uvedené v tomto materiáli:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/dieta-prestalo-priberat/

Kľúčom k zlepšeniu takejto situácie je zvýšenie tvorby mlieka a ďalšie kroky, ktoré popisuje tento materiál:

http://www.mamila.sk/pre-poradkyne/materialy-pre-poradkyne/strajk/

Podniknite všetky kroky potrebné pre zvýšenie tvorby mlieka.

Kľúčovým krokom je využívať fyzický kontakt s bábätkom, najmä kontakt koža na kožu a spoločné spanie - je pravdepodobné, že dieťatko sa prisaje, ak bude blízko vášho prsníka, keď bude rozospaté v polospánku pri zaspávaní alebo prebúdzaní. Skúšajte to, ale bez toho, aby ste ho do dojčenia nútili. Dajte mu čas a veľa fyzického kontaktu s príležitosťami na dojčenie.

Pre praktickú realizáciu uvedených krokov vám môže pomôcť byť v kontakte s poradkyňou pri dojčení, ktorá vám poskytne aj psychickú podporu a usmernenie, ako postupovať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Okrem toho môžete urobiť tieto kroky:

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

Navyše k videám si prečítajte tento návod na to, ako sa bábätko prisáva:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka.

A tiež si pozrite fotky správneho prisatia:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/spravne-prisatie-fotky/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Či bude bábätko potrebné dokrmovať by ste mali vyhodnotiť v spoločnom kontakte s poradkyňou pri dojčení. Je možné, že úprava polohy, prisatia spolu so stláčaním prsníka a zvýšenie tvorby mlieka budú postačujúce, ale je tiež možné, že dočasne bude potrebné bábätko dokrmovať, v takom prípade vám poradkyňa odporučí ako dokrmovať bábätko priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

Okrem toho, bábätko bude mať o chvíľu ukončený 4. mesiac a potom v tomto veku bábätka je omnoho vhodnejšie zaviesť príkrmy ako čerstvé jedlo, ktoré je vhodnejšie než umelé mlieko. Neuškodí to bábätku, práve naopak, oproti umelému mlieku to má mnohé výhody. Navyše podávanie umelého mlieka (alebo akejkoľvek inej tekutiny) fľašou môže postupne ešte viac zhoršovať dojčenie.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Nepriberanie