Odmietanie dojčenia

Zuzana    13.06.2013, 15:30

Dobrý deň. Mám 11 mesačného synčeka, ktorého som doteraz úspešne kojila. Mali sme aj zopár kríz, no prekonali sme ich. Teraz však, už piaty deň, prso odmieta, ale úplne. Predtým síce štrajkoval, ale vždy som ho nejako "ukecala," aby sa aspoň večer, alebo raz cez deň pekne nakojil. No, ako vravím, teraz keď prso len zbadá, narieka na celý barák. Myslím, že to môže byť zúbkami, ktoré mu idú, má soplíky, ktoré odsávam, ale asi mu aj tak vadia. Ďalším problémom je, že som si teda začala odsávať, no mlieka mám veľmi málo. Z oboch pŕs si odsajem horko-ťažko cca 50 ml. Prvé dva dni som neodsávala, lebo som si hovorila,že čo keď si to rozmyslí a prisaje sa :-/ Pijem veľa tekutín, čaje, ktoré by tvorbu mliečka mali podporovať, no zlepšenie nevidím. Som z toho veľmi smutná, nechcem prestať s kojením, ale naozaj začínam strácať nádej :-(

Milá Zuzana,

situácia, keď dieťatko začne takým spôsobom, ako popisujete, odmietať dojčenie, pravdepodobne predstavuje štrajk. Kľúčové vo vašej situácii je zvýšenie tvorby mlieka, pretože súčasťou odmietania prsníka sa vo vašom prípade z vášho popisu javí byť zníženie tvorby mlieka. Spolu s intenzívnym odsávaním počas doby, keď sa dieťatko neprisáva, zvážte užívanie prostriedkov na zvýšenie tvorby mlieka.

Pozrite si prosím tento materiál o štrajku:

http://www.mamila.sk/pre-poradkyne/materialy-pre-poradkyne/strajk/

Od prirodzeného odstavenia, ktoré nastáva omnoho neskôr, sa okrem iného líši aj tým, že dieťatko väčšinou nie je úplne spokojné s tým, že sa nedojčí - cez deň sa môže dieťatko správať relatívne pohodovo, ale v kritických okamihoch (zaspávanie, bolesť pri spadnutí, únava, atď.) môže byť oveľa nespokojnejšie, pretože by dojčenie potrebovalo, ale zároveň ho odmieta.

Odporúčame vám, aby ste si zo zoznamu poradkýň vybrali poradkyňu, ktorá vám priamo ukáže a vysvetlí postupy, ktoré vám môžu pomôcť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Odporúčame vám použiť postupy uvedené v materiály o štrajku a je možné, že sa opäť všetko vráti do pôvodných koľají a dieťatko sa začne znovu dojčiť. Najkľúčovejšie v tomto bode je udržanie tvorby mlieka odstriekavaním - odstriekané mlieko môžete dieťatku dávať do jedla či do hrnčeka na pitie. Vylúčte dôvody, pre ktoré sa mohla tvorba mlieka znížiť (príliš rýchle zavádzanie veľkého množstva príkrmov, ktoré znížilo tvorbu mlieka, používanie fľašky, cumlíka a pod.). Tekutiny dieťatku dávajte z obyčajného pohárika (bez náustkov a pod. - pohárik s náustkom je len iný typ fľaše). Používanie fľaše nie je potrebné a spôsobuje problémy s dojčením a to aj ak sa fľaša začne používať pri staršom dieťati.

Okrem toho využívajte kontakt koža na kožu a spoločné spanie - je pravdepodobné, že dieťatko sa prisaje, ak bude blízko vášho prsníka, keď bude rozospaté v polospánku pri zaspávaní alebo prebúdzaní. Skúšajte to, ale bez toho, aby ste ho do dojčenia nútili. Dajte mu čas a veľa fyzického kontaktu s príležitosťami na dojčenie. Ak udržíte tvorbu mlieka, máte šancu, že po pár dňoch sa bude opäť dojčiť tak ako predtým. Momentálne sa nemusíte obávať, že by mu z hľadiska výživy niečo chýbalo, obzvlášť, ak sa k dojčeniu vráti.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Odmietanie dojčenia