chut materskeho mlieka

Tina    05.06.2020, 17:45

Dobry den, rada by som sa Vas opytala, ci je pravda, ze chut materskeho mlieka je ovplynena aj hormonalnymi zmenami v matkinom tele, myslim konkretne menstruaciu. Bolo mi totizto povedane, ze dietatu pocas menstruacie nemusi mliecko chutit a preto sa odmieta prisat na prsnik, resp. po prisati sa odtahuje od prsnika a nechce pit mliecko. dakujem pekne za odpoved

Milá Tina,

nenašli sme vedecké štúdie, ktoré by sa zaoberali otázkou chuti mlieka počas menštruácie. Niektoré matky tento fenomén popisujú tak, že hovoria o tom, že pred menštruáciou dieťa nie je spokojné, odťahuje sa od prsníka, odmieta sať, rovnako ako aj počas menštruácie, a potom sa to po skončení menštruácie zlepší a dieťatku pije lepšie. Otázka je, či je toto správanie spôsobené zmenou chute. Chuť materského mlieka sa totiž mení neustále podľa toho, čo matka zjedla. A to je dobré, pretože takéto zmeny v chuti materského mlieka pripravujú bábätko na jedenie príkrmov. Nasledujúce vysvetlenie je o niečo pravdepodobnejšie než vysvetlenie opierajúce sa o teóriu zmenej chuti: Väčšina žien, ktoré túto situáciu popisujú, o nej hovoria v prípade, že dostali menštruáciu pomerne skoro po pôrode. Ak to tak je, tak to vo väčšine prípadov znamená, že menštruáciu dostali tak skoro, lebo sa im znížila tvorba mlieka (bábätko spí dlho v noci, nie je správne prisaté, nepije dostatočne, nespí s matkou v posteli, má dudlík, matka začala brať antikoncepciu atď.). Menštruácia teda nie je príčinou zníženej tvorby mlieka, ale jej dôsledkom. A v súvislosti s tým, je možné, že sa tvorba mlieka ešte väčšmi zníži tesne pred menštruáciou alebo počas menštruácie. Stáva sa to často aj ženám, ktoré mali na začiatku vynikajúcu tvorbu mlieka, a tá sa potom znížila do takej miery, že dostali menštruáciu. Ak to takto je a bábätko sa od prsníka odťahuje, plače, nechce sa prisať, nepije poriadne, je možné, že by pomohlo, ak by sa matka snažila o zvýšenie tvorby mlieka.

Ak by pri menštruácii nastala situácia, ktorú popisujete, stálo by za to, aby pitie bábätka skontrolovala laktačná poradkyňa, pretože sa dá posúdiť, či sa takto bábätko správa pre to, že nepije dostatočné množstvo mlieka, a táto situácia sa dá napraviť.

V každom prípade vás chceme ubezpečiť, že materské mlieko je počas celého cyklu matky rovnako kvalitné a vhodné pre bábätko, že bábätko sa môže dojčiť, aj keď matka dostane menštruáciu a že ak si matka všimne zmenu v správaní bábätka počas dojčenia pred menštruáciou alebo počas menštruácie, mali by hľadať aj iné príčiny, a prípadne sa snažiť zvýšiť tvorbu mlieka alebo odstrániť príčiny zníženej tvorby mlieka.

Je dobré vedieť, že popisované správanie nie je po nabehnutí menštruačného cyklu bežné; drvivá väčšina matiek žiadnu zmenu v správaní bábätka nepozoruje.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > chut materskeho mlieka