Alergicka dojciaca matka a dithiaden

Hanka    11.07.2013, 17:26

Chlapcek ma 3 mesiace a 13dni. Je plne dojceny. Pred tyzdnom a potom aj pred dvoma dnami som mala skoro astmaticky kasel s neustalim piskanim a skriabanim. Musela som si dat pol ditiadenu inak by som nerozdychala. Som alergickou od svojich 6 rokov, pocas tehotenstva som nebrala nic kedze som bola tehotna mimo svojho alergickeho obdobia. Od Maja sa neustale trapim. Bola som u svojho alergologa ale nedal mi vylucne lieky pre dojciacu matku ale LORATADIN v pribalenej dokumentacii lieku je jasne napisane, ze sa nepodava tehotnym a dojciacim matkam hoci on ma presviedcal, ze je to v poridadku. Moja otazka znie mohol ditiaden potlacit tvorbu mojho lieka? S loratadinom som ani nezacala prave kvoli tej dokumentacii aj napriek tomu, ze sa trapim kazdym dnom, kychanie, svrbenie podnebia, tecuci nos, oci...Prosim poradte ako mam postupovat. Dakujem vopred. Hanka z Kosic

Milá Hanka,

pol diathiadenu pravdepodobne nemá významný vplyv na tvorbu mlieka a nemusíte mať obavy. Ide skôr o dlhodobé užívanie antihistaminík, ktoré môže niektorým (nie všetkým) matkám znížiť tvorbu mlieka. Medzi takéto lieky potenciálne patrí aj Loratadin.

Najideálnejšou liečbou by vo vašej situácii bola lokálna liečba - kvapky do nosa, do očí, spreje, aj kortikoidné, ak treba.
Z hľadiska bábätka nie je problém ani brať napríklad antihistaminiká v tabletkách. Jediná vec je, že niekdy môžu antihistaminiká znížiť tvorbu mlieka, ale nemusí to tak byť vždy. Z tohto dôvodu je lepšie vyhnúť sa celkovým antihistaminikám počas dojčenia. Ale to neznamená, že počas ich užívania by ste mali skončiť s dojčením. Aj keby sa tvorba mlieka znížila, aj tak má zmysel, aby ste naďalej dojčili, pretože materské mlieko je veľmi potrebné pre vaše bábätko v akomkoľvek množstve, a navyše dojčenie je oveľa viac než len prijímanie materského mlieka. Aj keby ste teda celkové antihistaminiká považovali za nevyhnutné, pokračujte ďalej v dojčení.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Alergicka dojciaca matka a dithiaden