Odstavování přes den

Jana    13.07.2013, 14:16

Dobrý den, mám problém s odstavováním 1,5 starého dítěte. Dříve zvyklé kojit kdykoli přes den i behem noci. nyní mi gynekoložka řekla, že mám začít postupně dítě odstavovat, jelikož nenám menstruaci (ta se mi dostavila před 2 dny) z důvodu osteoporózy kostí. takže jsem vynechala kojení na svačiny a snídani. kojím pouze před spaním v 11 hod a potom v 9 hod. jenomže syn se neustále kojení dožaduje a také se mi zvýšila frekvence nočního buzení. (spíme spolu). kdy se začne budit od 2 hod ráno a potom po hodinách. Přes den se snažím, aby dostatečně jedl, ale jídlo spíše odmítá. jí velmi málo. spíše věci, které mu chutnají. Nechci, aby měl citového trauma z náhlého odstavení, chci ho kojit i nadále před spaním, ale on by se nejraději kojil pořád. hodně na mě doráží. už nevím, co mám dělat. děkuji Vám za odpověď. Jana

Milá Jana,

to, že ste doposiaľ nemali menštruáciu, nie je dôvod na to, aby ste sa snažili svoje dieťatko odstaviť. Nie je to odôvodnené z hľadiska vzniku osteoporózy. Nertrápte seba i dcérku snahou o odstavenie a pokračujte v dojčení.

Je normálne a veľmi dôležité, aby 1,5-ročné dieťa bolo dojčené a bolo dojčené naďalej počas dňa aj v noci až do prirodzeného odstavenia. Deti sa prestanú dojčiť samé, lebo ide o prirodzený vývojový míľnik, ktorý dosiahnu, a stane sa to vtedy, keď sú pripravené, rovnako, ako začnú chodiť, rozprávať a podobne. Väčšinou sa to udeje niekedy medzi 3 - 5 rokom. Pokračovať v dojčení je mimoriadne dôležité nielen z hľadiska zdravia dieťaťa, ale aj matky. Ženy by mali okrem iného dojčiť aj pre svoje zdravie. Dojčenie patrí medzi hlavný nástroj prevencie rakoviny prsníka. Všetky kampane zameriavajúce sa na prevenciu rakoviny prsníka by sa mali zamerať na dojčenie. Dojčenie je tiež prevenciou pre rakovinu vaječníkov, maternice a endometria, chráni proti osteoporóze, znižuje potrebu inzulínu diabetičiek počas dojčenia, spravidla odďaľuje návrat plodnosti a na dlhú dobu potláča ovuláciu, dojčiace matky po pôrode spravidla ľahšie schudnú. Mnohým zdravotným problémom, s ktorými ženy neskôr v živote bojujú, by sa dalo zabrániť dojčením.

Jedným z rizík nedojčenia pre mamičky je práve vyššie riziko vzniku osteoporózy. To, že dojčíte je teda, okrem mnohých iných hľadísk, pre vaše zdravie dobré aj z hľadiska osteoporózy. V súčasnosti je už dostatok vedeckých dôkazov, že dojčenie je dobré z hľadiska zdravia matky a nedojčenie je rizikom nielen ohľadne osteoporózy, ale niektorých druhov rakoviny a podobne. Je teda dobré, aby ste aj v záujme svojho zdravia dojčili čo najdlhšie. Dojčenie je dôležité pre vaše kosti i pre kosti vášho dieťatka.

Prečítajte si k tejto problematike aj tieto naše články:

http://www.mamila.sk/domain/flox/files/clanky/ako-dlho-ma-byt-dieta-dojcene.pdf

http://www.mamila.sk/domain/flox/files/clanky/dlhodobe-dojcenie-sa-stale-u-nas-nepovazuje-za-normalne.pdf

V tejto odpovedi nájdete informácie ohľadom dojčenia, menštruácie a návratu plodnosti:

http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=290

Prečítajte si tiež túto odpoveď z poradne:

http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=605

Prečítajte si tiež tento príbeh prirodzeného odstavenia:

http://www.mamila.sk/domain/flox/files/pribehy-matiek/dlhodobe-dojcenie-a-prirodzene-odstavenie-vc.pdfVaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Odstavování přes den