Hrčka v podpazuší

Katka    30.07.2013, 12:55

Dobrý deň prajem, Mám mesačného synčeka, ktorého plne dojčím. Prvé dva týždne ma veľmi boleli bradavky, na pravom prsníku som mala bolestivé ragády, aj krvavé t.č. už nebolia. Pred týždňom som si všimla pod pazuchou malú, na dotyk bolestivú hrčku vo veľkosti hrášku, dala som na to VOB na 24 hod. Hrčka o týždeň narástla na veľkosť menšieho orechu. Môže to súvisieť s dojčením? Keď som ešte mala bolestivé bradavky niekedy som pociťovala pri dojčení bolesť aj pod pazuchou, akoby odtiaľ ťahal malý mliečko. Myslím si, že dojčím dobre, že malý sa prisáva správne, lebo priberá a je spokojný. Čo tá hrčka má znamenať? Ďakujem za Vašu odpoveď. Katka

Milá Katka,

hrčky v prsníkoch majú veľa rôznych príčin. Cez internet sa hrčky v prsníkoch nedajú diagnostikovať, a preto aj nie je možné ponúknuť jednoznačné riešenie. A to špeciálne v situácii, ak hrčky pretrvávajú dlhšie ako 1 - 2 dni.

V tých najjednoduchších prípadoch ide pravdepodobne o upchatý mliekovod, ktorý by sa však vo väčšine prípadov mal vyriešiť sám od seba v priebehu 1 - 2 dní. Upchaté mliekovody sa častejšie spájajú s matkami, ktoré majú veľké množstvo mlieka, a ak sa niektoré miesto nedostatočne vyprázdni, môže sa mliekovod upchať. Na vyriešenie takejto situácie pomáha v prvom rade dojčenie, počas ktorého budete stláčať dané miesto. Ak by sa upchatý mliekovod spájal s "bielou bodkou" na bradavke, čiže maličkým pľuzgierikom v mieste vyústenia mliekovodu, môže vám pomôcť, ak toto miesto prepichnete sterilnou ihlou - toto má niekedy za výsledok okamžité uvoľnenie upchatia.

Niekedy si situácia s upchatými mliekovodmi vyžaduje viac času a trpezlivosti, ale postupne k uvoľneniu dôjde. To, čo vám môže pomôcť, je popísané v tomto dokumente o upchatých mliekovodoch:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/zapal-prsnikov/

Môže vám pomôcť v prvom rade odpočinok, teplo, stláčanie daného miesta počas dojčenia, masáž a trpezlivosť. Ako prevencia do budúcnosti pomáha čo najlepšie vyprázdňovanie prsníka, dávať si pozor, aby oblečenie netlačilo na prsník, a užívanie lecitínu (1200mg - 3 až 4xdenne).

Ako príčinu hrčiek môžete tiež zvážiť kandidózu - prečítajte si tento dokument:

http://www.mamila.sk/pre-zdravotnikov/materialy/kandidoza/

S praktickou realizáciou jednotlivých krokov by vám mala pomôcť osobne poradkyňa pri dojčení:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Ak by hrčky pretrvávali, treba zvážiť iné príčiny hrčiek. Ak budú pretrvávať viac ako dva týždne a nebudú sa zmenšovať, treba ich vyšetriť a vyhodnotiť. Môže ísť o galaktokélu, absces a podobne. Medzi spôsoby, ako diagnostikovať hrču v prsníku, ktorá sa nezmenšuje a nemizne, patrí ultrazvuk, mamogram, CT alebo MRI, prípadne aspirácia, ak sa predpokladá, že v hrčke sa nachádza tekutina.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Hrčka v podpazuší