Náhly pokles tvorby mlieka

Martina    30.07.2013, 12:56

Dobrý deň, môže náhly pokles tvorby mlieka (z noci do rána) súvisieť s menštruačným cyklom? Pozorujem to už druhý mesiac, že v období po menštruácii u mňa dochádza k výraznému poklesu mlieka z ničoho nič a nereaguje na častejšie prikladanie a všetky ostatné doporučené postupy zvyšovania tvorby mlieka a upraví sa až cca. po 5tich dňoch tiež z ničoho nič. Ďakujem.

Milá Martina,

na vašu otázku nie je jednoduché odpovedať. Bolo by dobré vedieť, aký je vek bábätka, na základe čoho pociťujete, že tvorba mlieka poklesne, ako bábätko priberá.

Odporúčame vám konzultovať vašu otázku osobne s poradkyňou pri dojčení:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

aby ste dostali na svoje otázky konkrétne odpovede. Pozorovanie dojčenia je kľúčové pre vyhodnotenie celej situácie.

Všeobecne - dojčiace matky dostávajú menštruáciu priemerne okolo 14. mesiacov po pôrode, ale rozpätie je veľmi široké smerom nahor aj nadol. Pomerne málo mamičiek dostane menštruáciu v prvých pár mesiacoch po pôrode, čo ale neznamená, že nie je možné, aby niektorá matka takto skoro menštruáciu dostala, rovnako ako môže byť úplne normálne, ak sa matke nevráti menštruácia aj neskôr, napr. až po 2. roku života dieťaťa.

Materské mlieko je počas celého cyklu matky rovnako kvalitné a vhodné pre bábätko. Bábätko sa môže dojčiť, aj keď matka dostane menštruáciu. Ak je všetko ostatné s dojčením v poriadku, tak menštruácia nijako neovplyvňuje dojčenie.

Niektoré matky však popisujú, že dieťaťu počas menštruácie „mlieko nechutí“, že sa tvorba mlieka zníži. Hovoria o tom, že pred menštruáciou dieťa nie je spokojné, odťahuje sa od prsníka, odmieta sať, rovnako ako aj počas menštruácie, a potom sa to po skončení menštruácie zlepší a dieťatku pije lepšie.

Otázka je, či je toto správanie spôsobené zmenou chute. Pravdepodobne neexistujú vedecké štúdie, ktoré by sa zaoberali otázkou chuti mlieka počas menštruácie. Chuť materského mlieka sa totiž mení neustále podľa toho, čo matka zjedla. A to je dobré, pretože takéto zmeny v chuti materského mlieka pripravujú bábätko na jedenie príkrmov. Navyše popisované správanie nie je po nabehnutí menštruačného cyklu bežné; drvivá väčšina matiek žiadnu zmenu v správaní bábätka nepozoruje.

Nasledujúce vysvetlenie nespokojnosti bábätka pri dojčení je o niečo pravdepodobnejšie než vysvetlenie opierajúce sa o teóriu zmenenej chuti: Väčšina žien, ktoré túto situáciu popisujú, o nej hovoria v prípade, že dostali menštruáciu pomerne skoro po pôrode. Ak to tak je, tak to vo väčšine prípadov znamená, že menštruáciu dostali tak skoro, lebo sa im znížila tvorba mlieka (bábätko spí dlho v noci, nie je správne prisaté, nepije dostatočne, nespí s matkou v posteli, má cumlík, matka začala brať antikoncepciu atď.).

Menštruácia v takomto prípade teda nie je príčinou zníženej tvorby mlieka, ale jej dôsledkom. A v súvislosti s tým, je možné, že sa tvorba mlieka ešte väčšmi zníži tesne pred menštruáciou alebo počas menštruácie.

Stáva sa to často aj ženám, ktoré mali na začiatku vynikajúcu tvorbu mlieka, a tá sa potom znížila do takej miery, že dostali menštruáciu.

Ak je to tak a bábätko sa od prsníka odťahuje, plače, nechce sa prisať, nepije poriadne, je možné, že by pomohlo, aby pitie bábätka skontrolovala laktačná poradkyňa, pretože sa dá posúdiť, či sa takto bábätko správa pre to, že nepije dostatočné množstvo mlieka, a táto situácia sa dá napraviť, okrem iného aj zvýšením tvorby mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

Okrem toho by sa mali hľadať príčiny, ktoré spôsobili zníženie tvorby mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/dieta-prestalo-priberat/Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Náhly pokles tvorby mlieka