Má dieťatko dosť mliečka?

Monika P.    12.11.2011, 18:37

Dobrý deň.moja hlavná otázka spočíva v tom, či moje dieťatko má dosť mliečka.dcérka sa narodila ako druhé dieta plánovaným cisárskym rezom s hmotnostou 3550g a 50cm. je zdravá, nemá žiadne zdravotné problémy.ked sa mi narodil prvý syn teraz má 5rokov mala som velké problémy s dojčením.napriek odhodlaniu dojčiť čo najdlhšie nám to nevyšlo.neskutočne ma boleli bradavky, mala som pri nom dva krát zapálený prsník dojčili sme len s klobúčikmi. bol dojčený plne tri mesiace mal aj reflux.dost ma to trápilo že som dojčila len tak krátko.bolo to aj nedostatočnou informovanosťou ale hlavne neskutočnou bolesťou.ked sa nám narodila dcérka povedala som si že spravim všetko pre to aby sme sa dojčili čo najdlhšie.lenze ked sa narodila tak mliečko sa nám spustilo asi na štvrtý den a s neskutočnou bolesťou.bolesť vychádzala zvnutra bradavky zvonku som minimalne poškodene - len mlou trhlinkou.bolest vystrelovala až k chrbtu.bolo to neskutočné.bolesť bola hrozná.npriek tomu som chcela vydržat.ked sme prisli domov trochu sa to zlepšilo.teraz ked má malá takmer tri mesiace si dojčenie konečne užívame.bez bolestí.malá prospieva dobre, priberá riadne sa vyvýja.v desiatich týždnoch mala 5700g. moj problem spočíva v tom že asi dva týždne dozadu sa pri dojčení stále krúti vrtí, akoby jej nestačilo z jedného prsníka.po dojčení plače - možno aj kvoli tomu že ju boli bruško.ked si odgrgne je spokojná, nie je velmi plačlivá. od troch týždnov prespí celu noc napap sa večer o osmej a spinka až do tej piatej šiestej ráno.malá je väčšinou nervoznakým sa mi mliečko nespustí, vtedy cítim nalievanie prsníkov.myslíte že má dost mliečka?cez den sa dojčíme takmer kazde dve hodiny, ked sme vonku na prechádzke vydrží aj dlhšie.ako zistím že sa malá dostala aj k zadnému mliečku?zo začiatku akoby jej tieklo také priesvitnejšie mliečko, potom je viditelne že mliečko je belšie akoby hustejšie. velmi by som chcela dojčit čo najdlhšie, konečne si to teraz užívame tak nechcem príst o mliečko.a ešte otázka aké máte skusenosti s homeopatikami na podporu tvorby mlieka?ako sa užívajú?mohla by som ich z času na čas použiť?ako zistím že som sa dostal do laktačnej krízy?velmi Vám dakujem za odpoved.s pozdravom Monika

Milá Monika,

to, či má bábätko dostatok mliečka, sa reálne dá posúdiť jedine pri pozorovaní dojčenia. Je obdivuhodné, že ste prekonali toľko bolesti v prvých mesiacov. Z niektorých vecí, ktoré ste napísali, je možné, že v priebehu jednotlivých mesiacoch sa vám tvorba mlieka nepatrne znižovala a že napriek dobrému priberaniu vaša dcérka reaguje na spomalenie toku mlieka krútením a vrtením, a preto vám odporúčame, aby ste si prečítali tento náš materiál Ako prekonať „štrajk“ v dojčení a urobili kroky, ktoré sú v ňom popísané. Materské mlieko sa mení v priebehu dojčenia, a to je jeho veľká výhoda a má rôzne farby od priesvitnejšej až po belšiu. Pre dojčenie je podstatné, ako sa bábätko správa na prsníku, ako pije, to, že skutočne pije, nielen saje, tak, aby získavalo mlieko. Bábätko, ktoré na prsníku dobre pije, získa mlieko, ktoré potrebuje, a preto nie je dôležité trápiť sa otázkou predného a zadného mlieka. Ak bábätko dobre nepije, tak nezískava žiadne mlieko, ani predné, ani zadné, a vtedy je dôležité upraviť dojčenie. Vo vašom prípade považujeme za dobré, aby ste podnikli kroky, ktoré sú v už uvedenom materiály. Čo sa týka zvyšovanie tvorby mlieka, na ktorú sa pýtate, použite prostriedky uvedené v tomto materiály o zvyšovaní tvorby mlieka a tiež si prejdite dôvody na zníženie tvorby mlieka po prvých pár mesiacov, ktoré sú uvedené v tomto materiály. Ak urobíte potrebné opatrenia, ich výsledkom bude, že bábätko bude lepšie piť na prsníku a zlepší sa jeho správanie týkajúce sa krútenia a vrtenia, bude piť dlhšie a viac.



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Má dieťatko dosť mliečka?