Algifen pocas kojenia

Zuzana    07.04.2014, 10:08

Dobry den,chcela by som Vas poprosit o radu,ci pocas dojcenia mozem uživat Algifen - kvapky.Od 15. rokov trpim funkcnou poruchou zlcnika a malu ulavu mi poskytne jedine Algifen.Je mozne ho pocas kojenia uživat? Minimalne raz do mesiaca dostavam silne bolesti,teraz popri starostlivosti o dcerku asi v suvislosti s unavou aj castejsie...Dakujem

Milá Zuzana,

áno, počas dojčenia môžete užívať Algifen. V dojčení dcérky pokračujte tak, ako doposiaľ bez obmedzení.

Vo všeobecnosti nie je Algifen liekom prvej voľby pre dojčiace ženy. Pri liečbe bolestí či kŕčov je možné využiť aj iné lieky, ktoré môžu byť pre dojčiacu ženu vhodnejšie. Algifen obsahuje kombináciu liečiv, z ktorých hlavným je metamizol. Metamizol (napríklad pod názvom Novalgin) sa rozsiahlo v pôrodniciach používa na tlmenie bolestí žien po cisárskom reze. V pediatrii sa dáva deťom, aj malým bábätkám, v niektorých situáciách na horúčku. A prestup metamizolu do materského mlieka sa skúmal už v roku 1986, v štúdii, ktorá ukázala, že metamizol sa nedostáva do materského mlieka v terapeutických dávkach, pretože ide o malé množstvo na úrovni približne 1,6 %. Svetovo uznávaný expert, profesor farmakológie, Thomas Hale, vo svojej knihe o liekoch a dojčení kategorizuje metamizol do strednej kategórie liekov, ktoré dojčiace matky môžu užívať. Riziká umelej výživy či prerušenia alebo ukončenia dojčenia sú oveľa vyššie ako riziká užívania Algifenu.

Lieky sú veľmi dobre preskúmaná záležitosť, je známa farmakokinetika liekov, často sú známe štúdie a prípadové štúdie o dojčiacich matkách, ktoré lieky užívali. Existujú knihy, ktoré každý jeden liek popisujú na mnohých stranách a kategorizujú ich z hľadiska dojčenia a bezpečnosti pri dojčení. Na to, aby ste získali odpoveď na otázku ohľadom liekov počas dojčenia, je potrebné pozrieť sa na niekoľko aspektov:

1) Je logické, že ideálny stav je, keď je človek zdravý a nemusí brať lieky.

2) Lieky by mal brať len, keď má na to dôvod.

3) Ak má niekto však nejaké ochorenie, potom môže potrebovať liečbu. Situácia, ktorú popisujete, si jednoznačne vyžaduje zásah, ktorý vám pomôže fungovať ďalej.

Ak bude potrebovať lieky, v drvivej väčšine je pravidlo, že je bezpečnejšie pokračovať v dojčení i počas užívania lieku. Prečo? Mnohé lieky sa do materského mlieka nedostávajú, alebo ak sa dostávajú tak len v minimálnych množstvách. Platí to aj v prípade liekov proti bolesti.

Inými slovami, len povedať, že nejaký liek sa "vylučuje do materského mlieka", nehovorí nič o tom, koľko sa o tam vylučuje, a väčšinou ide o nesmierne malé množstvá. Takže ak budete dojčiť a zároveň užívať pomerne veľkú väčšinu liekov užívať, tak vaše dieťatko v realite nedostane takmer žiadny liek a zároveň bude dojčené, čo predstavuje mimoriadne dôležitú ochranu pre jeho zdravie do budúcnosti - dojčenie významný faktor dokonca nielen pre zdravie vášho dieťatka alebo aj vášho zdravia. Ak dojčiť nebudete, tak vystavujete svoje dieťa oveľa významnejším rizikám. Takže, ak porovnáte skutočnosť, že budete užívať lieky a zároveň dojčiť, s možnosťou, že nebudete dojčiť a budete užívať lieky, tak vo väčšine prípadov rozhodnutie bez akýchkoľvek pochýb smeruje k dojčeniu popri užívaní liekov. Ak by ste nedojčili, vaše dieťatko stratí možnosť získavať stovky jedinečných látok, ktoré sa v materskom mlieku nachádzajú, nehovoriac o mnohých aspektoch dojčenia.

Riziká spojené s ukončením dojčenia sú reálne a majú vplyv na zdravie matky, zdravie dieťaťa, majú ekonomické dôsledky pre zdravotníctvo a ekonomické dôsledky pre samotnú rodinu. Ak sa vyjadrujú iracionálne obavy z užívania lieku, nehovorí sa o reálnych obavách z hospitalizácie detí, ktoré nebudú dojčené – takýchto štúdií nie sú len desiatky, ale stovky, a lieky, ktoré deti z dôvodu choroby dostanú, môžu mať krátkodobé aj dlhodobé dôsledky. Nehovoriac o tom, že v dôsledku nedojčenia môžu mať deti aj mnohé oveľa závažnejšie ochorenia ako ochorenia dýchacích ciest, zápaly stredného ucha či tráviaceho traktu. Dojčením sa dá predchádzať množstvu celému zoznamu ďalších ochorení od obezity či rakoviny prsníka cez vysoký krvný tlak, riziko kardiovaskulárnych ochorení až po vysokú hladinu cholesterolu, diabetes I. a II či arteriosklerózy. Pre matky ukončenie dojčenia znamená zvýšené riziko rakoviny prsníka, endometria, osteoporózy či diabetu II. V tomto ešte navyše nie sú zahrnuté zvýšené náklady na zubársku starostlivosť či otázky týkajúce sa kognitívneho vývoja či správania detí.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Algifen pocas kojenia