dojcenie a alkohol

Jana    02.01.2012, 13:41

dobry den, chcem sa opytat ako velmi je alkohol u matky skodlivý pre dieťa, ktoré je dojccene, mam takmer 11mesacneho synceka, ktorého dojčím. boli sviatky a trochu alkoholu som vypila. moze to dietatu uškodit, aké mnozstvo prenika do MM resp.po akom case sa alkohol z mlieka odbura? dakujem

Milá Jana,

rovnako ako pri väčšine liekov je po vypití rozumného množstva alkoholu bezpečnejšie pokračovať v dojčení. Mnohé vysvetlenia o dojčení a alkohole vyznievajú totiž tak, ako keby bolo lepšie prestať dojčiť, aby si mamička mohla počas sviatkov/na svadbe/na oslave pripiť, alebo že by si mala po vypití alkoholu odstriekať mlieko, vyhodiť ho a dať namiesto toho umelé mlieko. Takéto nesprávne predstavy často vedú k tomu, že mamičky majú pocit, že môžu dojčiť len, ak si nikdy žiaden alkoholický nápoj nedajú, a tým pádom môžu mať pocit, že ich dojčenie obmedzuje v spoločenskom živote, čo môže byť jeden z motívov na priskoré odstavenie dieťatka. Pri vypití alkoholu mamičkou sa situácia niekedy prezentuje tak, ako keby materské mlieko stratilo svoju výnimočnosť a hodnotu tým, že si mamička pripije - a to tak nie je. Okrem toho sa málokedy berie do úvahy to, že mnohé dojčiace sa deti už vlastne nie sú bábätká, ale staršie deti - mnohokrát sa dokonca túto otázku pýtajú mamičky dojčených detí, ktoré majú viac ako rok či dva.

Jeden z faktorov, ktorý sa takmer vôbec neberie do úvahy, je význam dojčenia nielen pre zdravie dieťatka, ale aj pre zdravie mamičky. Riziká odstavenia spôsobené oprávnenou túžbou niektorých mamičiek, aby sa už mohli zbaviť nezmyselných obmedzení spojených s dojčením, sú príliš vysoké.

Thomas Hale vo svojej knihe na základe vedeckých štúdií píše, že "absolútne množstvo (dávka) alkoholu, ktoré sa do materského mlieka dostáva, je vo všeobecnosti nízke a je funkciou hladiny v krvi matky." Inými slovami to znamená, že pri príležitostnom vypití rozumnej dávky alkoholu, nepredstavuje toto pre dieťatko problém, pretože v materskom mlieku je ho len veľmi malé množstvo. Táto skutočnosť sa odvíja aj od toho, že v materskom mlieku sa môže nachádzať len to malé množstvo alkoholu, ktoré sa nachádza v matkinej krvi (a alkohol v krvi sa meria v promile). Dobrá správa tiež je, že s tým, ako klesá hladiny alkoholu v krvi, klesá aj množstvo alkoholu v materskom mlieku. Z tohto všetkého vyplýva, že nie je potrebné po vypití alkoholu čakať či odstriekavať a vylievať mlieko, matka môže normálne pokračovať v dojčení. Časovať dojčenie podľa pitia alkoholu nie je praktické ani ľahko realizovateľné. Nie je totiž jednoduché určiť, po akom čase sa alkohol z mlieka odbúra, pretože je to individuálne a závislé od viacerých faktorov (okrem iného aj od toho, či spolu s alkoholom matka konzumuje aj jedlo), ale vzhľadom na zanedbateľné množstvo alkoholu v materskom mlieku nemá zmysel časovať dojčenie podľa toho, kedy mamička vypila alkohol.

Paradoxne, na druhej strane sa vyskytujú predstavy, že napríklad pivo (či "čierne pivo") je dobré pri dojčení piť, lebo to podporuje tvorbu mlieka. V tomto ohľade je dobré vedieť, že alkohol nezvyšuje tvorbu mlieka. Pitie piva teda nie je spôsob, ako zvýšiť tvorbu mlieka. V súvislosti s pivom je pravdepodobnejšie, že tvorbu mlieka zvyšuje jačmeň, ktorý je v ňom obsiahnutý. A existujú lepšie podoby, v ktorých sa dá jačmeň konzumovať, ak by to niekto chcel.

Prečítajte si aj našu odpoveď o fajčení a dojčení:

http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=182Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > dojcenie a alkohol