Časté grganie pri dojčení

Martina Muchová    13.09.2014, 10:43

Dobrý deň, môj synček mal práve tri mesiace a posledné tri-štyri týždne sme začali častejšie grgať. Počas kojenia sa doslova pýta si odgrgnúť aj niekoľkokrát. Doteraz som to neriešila, lebo sa zakaždým pekne dopapkal a prospieval. Posledných asi 5 dní sa však pri opätovných prisaniach začal zlostiť a situácia sa ďalej zhoršuje. Teraz sa pri pokuse o prisatie púšťa do plaču, otáča sa, pritom mám stále pocit, že nepapal dostatočne. Následne zaspáva s veľkým zúrivým plačom a po chvíli sa prebudí. Pritom doteraz prespal aj tri hodinky. V noci je kŕmenie lepšie, pekne sa napije a bez problémov zaspí, dokonca aj keď je sám v postieľke. Myslela som si, že je problém v znižujúcom sa toku mlieka, ale keď si aj po takomto štrajkovaní skúšam mlieko odstreknúť, ide prúdom. Už som aj skúšala všetky možné polohy, ale nakoniec to dopadne vždy rovnako a ja už si neviem rady. Ďakujem za akúkoľvek pomoc.

Milá Martina,

správanie vášho bábätka súvisí s reakciou na tok mlieka, ktorý vníma ako nedostatočný. Takéto situácie sa stávajú z niekoľkých príčin, medzi ktoré môže patriť aj to, že prisatie bábätka nie je od začiatku úplne správne a v dôsledku toho sa tvorba mlieka postupne znižuje - toto je pomerne nenápadný proces, ktorý začne byť vypuklý až v období, keď sa bábätko začne prisávať a odťahovať akoby potrebovalo odgrgnúť, opätovne sa prisaje, naťahuje bradavku, hnevá sa, vrtí sa, plače a znova sa prisáva a znova plače, až sa úplne odmieta prisať a zúfalo plače. Takáto situácia sa paradoxne často stáva mamičkám, ktorých bábätká vynikajúco priberajú a ktoré majú od začiatku veľmi veľa mlieka. Dôvodom je, že s tým súvisí aj to, že bábätko je zvyknuté na rýchly tok mlieka a ak sa tento spomalí, tak bez ohľadu na ešte stále vysokú tvorbu mlieka, bábätko nemusí byť spokojné a reaguje tak, ako popisujú mamičky vo svojich skúsenostiach - rozplače sa, saje si pästičku, hnevá sa pri dojčení atď., a táto situácia má tendenciu zhoršovať sa niekedy až do úplného odmietania prsníka. Takéto správanie bábätka môže nastať aj v situácii, kedy matka naďalej pociťuje nalievanie prsníkov a mlieko z prsníkov spontánne vyteká. Fakt, že sa vám podarilo odstreknúť si prúdom mlieko, nehovorí nič o tom, na aký tok mlieka bolo zvyknuté bábätko donedávna.

Jednou z častých príčin, pre ktoré sa zníži tvorba mlieka, je používanie cumlíka, fľaše a klobúčikov pri dojčení. Ďalšou častou príčinou je začatie užívania hormonálnej antikoncepcie. Niekedy je možné, že ochorenie, ktoré je spojené s horúčkou (ako napríklad pri črevnej viróze), spôsobí pokles tvorby mlieka. Ďalšie možné príčiny sú uvedené v tomto materiáli.

V prípade, že by ste spolu s poradkyňou pri dojčení vyhodnotili túto situácia ako štrajk spôsobený znížením tvorby mlieka, kľúčom k zlepšeniu takejto situácie je zvýšenie tvorby mlieka a ďalšie kroky, ktoré popisuje tento materiál. Kľúčovým krokom je využívať fyzický kontakt s bábätkom, najmä kontakt koža na kožu a spoločné spanie - je pravdepodobné, že dieťatko sa prisaje, ak bude blízko vášho prsníka, keď bude rozospaté v polospánku pri zaspávaní alebo prebúdzaní. Skúšajte to, ale bez toho, aby ste ho do dojčenia nútili. Dajte mu čas a veľa fyzického kontaktu s príležitosťami na dojčenie.

Pre praktickú realizáciu uvedených krokov vám môže pomôcť byť v kontakte s poradkyňou pri dojčení, ktorá vám poskytne psychickú podporu a usmernenie, ako postupovať.
Okrem toho môžete urobiť tieto kroky:
Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť.
Navyše k videám si prečítajte tento návod na to, ako sa bábätko prisáva.
Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka.
A tiež si pozrite fotky správneho prisatia.
Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Časté grganie pri dojčení