Raz veľa mliečka, potom málo

Romana buckova    25.09.2014, 08:42

Moj syn ma 2 mesiace, krasne priam nadstandartne pribera, ale casto sa mi stava ze sa mi nepravidelne nalievaju prsniky. Raz ich mam naliate a uplne mi v nich vrie a inokedy zasa ani neviem rozoznat, z ktoreho ideme papat a vtedy place ako o zivot. Dojcim priblizne kazde 3 hodiny a v noci uz len raz maximalne dvakrat... Kde bude problem???

Milá Romana,

to, čo popisujete, samo o sebe nič neznamená, a je možné, že je všetko v poriadku. Pocit naliatych alebo prázdnych prsníkov nie je podstatný pre posúdenie tvorby mlieka. Oveľa dôležitejšie je ako sa bábätko správa na prsníku a sledovať pitie bábätka na prsníku, pretože to s istotou poukazuje na to, ako bábätko pije. Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

Na týchto videách sa tiež naučíte poznať, či bábätko skutočne dobre papá a pije mlieko.

Navyše k videám si prečítajte tento návod na to, ako sa bábätko prisáva:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

vo vašej situácii je dôležité sa stretnúť s poradkyňou pri dojčení osobne:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

S týmto vám môže pomôcť poradkyňa pri dojčení, prípadne skúste podľa obrázkov použiť priečnu polohu. V každom prípade, výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Poradkyňa pri dojčení dokáže s vami odlíšiť aj iné možné príčiny problémov pri dojčení, napr. prirastenú podjazykovú uzdičku bábätka.

Pozrite si aj fotky správneho prisatia, pretože správne prisatie zvyšuje množstvo mlieka, ktoré bábätko vypije: 

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/spravne-prisatie-fotky/

Správnemu prisatiu tiež pomáha, ak sú v kontakte koža na kožu s mamičkou.

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Okrem toho môže pomôcť, ak zvýšite počet dojčení za deň, prípadne noc. Prsníky môžete počas dojčenia vystriedať, a to aj opakovane niekoľkokrát.

Plač a nespokojné správanie pri dojčení, aké popisujete by si vyžadovalo osobnú konzultáciu s poradkyňou pri dojčení. Takéto situácie sa stávajú z niekoľkých príčin, medzi ktoré môže patriť aj to, že prisatie bábätka nie je od začiatku úplne správne a v dôsledku toho sa tvorba mlieka postupne znižuje - toto je pomerne nenápadný proces, ktorý začne byť vypuklý až v období, keď sa bábätko začne prisávať a odťahovať, naťahuje bradavku, hnevá sa, vrtí sa, plače a znova sa prisáva a znova plače, až sa úplne odmieta prisať. Takáto situácia sa paradoxne často stáva mamičkám, ktorých bábätká spočiatku vynikajúco priberajú a ktoré majú od začiatku veľmi veľa mlieka. Napriek tomu, že matka subjektívne naďalej môže pociťovať, že sa jej tvorí veľa mlieka, môže mať hrčky v prsníkoch, opuchnuté dvorce. Dôvodom tohto správania bábätka vysoko pravdepodobne je, že s vysokou tvorbou mlieka súvisí aj to, že bábätko je zvyknuté na rýchly tok mlieka a ak sa tento spomalí, tak bez ohľadu na ešte stále vysokú tvorbu mlieka, bábätko nemusí byť spokojné a reaguje tak, ako popisujú mamičky vo svojich skúsenostiach - rozplače sa, saje si pästičku, hnevá sa pri dojčení atď., a táto situácia má tendenciu zhoršovať sa niekedy až do úplného odmietania prsníka.

Spolu s poradkyňou odlíšite, či je toto príčinou plaču bábätka a ak by to tak bolo, kľúčom k zlepšeniu takejto situácie je zvýšenie tvorby mlieka a ďalšie kroky, ktoré popisuje tento materiál:

http://www.mamila.sk/pre-poradkyne/materialy-pre-poradkyne/strajk/           

Súčasťou zvyšovania tvorby mlieka a fyzický kontakt s bábätkom, najmä kontakt koža na kožu a spoločné spanie - je pravdepodobné, že dieťatko sa prisaje a bude spokojnejšie piť, ak bude blízko vášho prsníka, keď bude rozospaté v polospánku pri zaspávaní alebo prebúdzaní. Skúšajte to, ale bez toho, aby ste ho do dojčenia nútili. Dajte mu čas a veľa fyzického kontaktu s príležitosťami na dojčenie.

Okrem toho by bolo dobré preštudovať si tento materiál:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/dieta-prestalo-priberat/

ktorý popisuje možné príčiny poklesu tvorby mlieka a ak niektorá z týchto príčin môže byť príčinou poklesu tvorby mlieka vo vašom prípade, spolu s poradkyňou pri dojčení môžete pracovať na jej odstránení.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Raz veľa mliečka, potom málo