Dvorec

Daniela    30.09.2014, 17:43

Dobrý deň, mám 5 týždňové babo je plne dojčenè...moj problém je ten že okolo bradavky má začalo svrbiet a na dvor či som si neskôr nasla hrcku a potom ďalšiu...co to môže byť? Ďakujem

Milá Daniela,

je veľmi ťažké komentovať a poskytovať rady cez internet ohľadne toho, ako vyzerá dvorec či bradavka, toto sú situácie, ktoré si vyžadujú osobnú konzultáciu. Odporúčame vám obrátiť sa na poradkyňu pri dojčení osobne:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Situácia, ktorú popisujete, je pravdepodobne spôsobená zápalom žliazok na dvorci bradavky, avšak rovnako dobre môže ísť napríklad aj o zablokovaný mliekovod (ten sa má tendenciu stratiť sám od seba). Obe tieto situácie môže spôsobovať aj infekcia bradaviek, ktorej príčinou môže byť napr. kandidóza na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-zdravotnikov/materialy/kandidoza/

Odlíšiť konkrétnu príčinu je potrebné s poradkyňou pri dojčení osobne, okrem toho aj preto, že ďalší postup by mal zahŕňať aj odstránenie príčiny tohto stavu, ktorého súčasťou by mala byť úprava polohy a prisatia pri dojčení tak, aby sa bradavky a dvorce nepoškodzovali a bábätko efektívne pri dojčení vyprázdňovalo prsníky. Časť z týchto krokov môžete urobiť aj sama, do času, kým sa stretnete s poradkyňou pri dojčení: Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

Navyše k videám si prečítajte tento návod na to, ako sa bábätko prisáva:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/
Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka.

A tiež si pozrite fotky správneho prisatia:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/spravne-prisatie-fotky/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok