Palcová vojna

Zuzana    27.10.2014, 21:00

Dobrý deň, 4,5 mesačná dcérka si cca od 2,5 mesiaca cmúľa palčeky. Je výlučne dojčená na požiadanie, nikdy sme nemali cumlík ani fľašu, nosíme sa, spíme spoločne, od narodenia priberáme dobre (podľa lekárky až príliš). Od začiatku sa snažím cmúľaný palček čo najskôr zameniť za prsník. Niekedy sa to darilo lepšie, inokedy horšie. Všimla som si, že cmúľanie palčeka bolo najčastejšie spojené s tlačením pri kakaní, s prdkaním a grganím (pri dojčení vymieňa prsník za palček, keď si potrebuje odgrgnúť), či inou nepohodou. Snažím sa dojčenie urobiť príjemným, prsník ponúkam, aj keď sme vpohode a hráme sa. Posledný týždeň však už chvíľami strácam trpezlivosť. Mám pocit, že palčeky cmúľa aj „bezdôvodne“, ponúkaný prsník často odmieta bez ochutnania, hneď dá do pusy palček. Zvádzame doslova palcovú vojnu – jeden palček vytiahnem, v tej sekunde je tam už druhý a takto dokola. Keď sa konečne podarí, aby sa maličká prisala k prsníku, je často zaborená do prsníka nosom. Pri snahe o správne prisatie okamžite šupne do pusy palček. Aj v noci sa často zobudím na zvuk cmúľania, v noci sa prisajeme menej často. Je toto všetko reakciou na tok mlieka? Robí to, či mám prsníky naliate viac či menej. Inak je veľmi veselé a zvedavé dieťa, plačeme len výnimočne. Za vašu radu Vám vopred ďakujeme.

Milá Zuzana,

je možné, že by vám na chvíľu pomohlo "prímerie" - čiže skúsiť si dať maličký mentálny odpočinok, nič neriešiť a len si bábätko užívať. A následne je možné celé, čo v tejto situácii potrebujete, je veľa trpezlivosti a nachádzanie tvorivých spôsobov, ako postupne palček nahrádzať prsníkom. Toto nemusí byť jednoduché a môže to trvať dlho. Skúste začať malými krokmi, nachádzať situácie, v ktorých je to najjednoduchšie. Možno by vám pomohlo porozprávať s mamičkami, ktoré toto už majú za sebou napríklad na podpornej skupine dojčiacich matiek.

Vo vašej situácii môže tiež byť kľúčovým krokom pozrieť sa na dojčenie a správanie bábätka pri dojčení spolu s poradkyňou pri dojčení osobne:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Skúste si dať skontrolovať, či vaše bábätko nemá prirastenú uzdičku pod jazykom.

Z informácií, ktoré uvádzate, sa zdá, že cmúľanie palčeka je jedným zo sprievodných javov toho, že bábätko reaguje na tok mlieka na prsníku.

To, čo sa deje, je, že bábätko začalo preferovať "nulový" tok mlieka pri satí palčeka - palček mu uspokojí potrebu sať a zakryje potrebu hladu. Až sa bábätko môže dostať do stavu, keď hlad uspokojuje len satím cumlíka a nie pitím mlieka. Dokonca mu môže začať mlieko, ktoré mu prichádza do úst vadiť. Toto vidíme často ako reakciu na to, že bábätko je nespokojné s tokom mlieka na prsníku, ktorý v priebehu predchádzajúcich týždňov poklesol.

Okrem toho, čo už robíte, bude potrebná citlivá zmena, ktorá spočíva v tom, že je potrebné prilákať bábätko naspäť ku kontaktu s vami, s prsníkom a s materským mliekom. Treba ho prilákať k dojčeniu tak, aby aj pri dojčení začalo nachádzať uspokojenie. Kľúčové pri tom všetkom je zvýšiť tvorbu mlieka. 

V tejto situácii vám odporúčame kontaktovať poradkyňu pri dojčení osobne:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

a dohodnúť si osobnú návštevu. Spoločne s poradkyňou budete postupovať podľa tohto protokolu:

http://www.mamila.sk/pre-poradkyne/materialy-pre-poradkyne/strajk/

prečítajte si aj tento článok:

http://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/odmietanie-dojcenia/

Pokúste sa odstrániť prípadné príčiny poklesu tvorby mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/dieta-prestalo-priberat/

Medzičasom, kým sa stretnete s poradkyňou, sa sústreďte na kontakt koža na kožu s bábätkom. Buďte s bábätkom koža na kožu s posteli alebo ho počas dňa čo najviac noste a snažte sa vystihnúť momenty, kedy je bábätko v polospánku, alebo tesne po zobudení, aby mohlo mať hneď prístup k prsníku. Keď je bábätko rozospaté, je väčšia šanca, že sa prisaje. Ak sa prisaje, pokúste sa mu pomôcť získať viac mlieka stláčaním prsníka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Palcová vojna