Prikrmovanie na vecer

Anicka    25.02.2012, 20:35

Dobry vecer,chcem sa spytat.Mam 5 mesacneho chlapceka,plne kojim,pred styrmi dnami som zacala davat aj caj,lebo sa mi zda,ze je stale hladny.Tak som skusila caj a celkom ho to upokojuje,kojim skoro kazdu hodinku,ale snazim sa to obmedzit na kazde dve hodinky cez den a to tym,ze podam ten caj.A dva dni uz prikrmujem mrkvou,a na to davam este mliecko.Dr,mi na poradni povedala,ze mam davat mrkvu aj na vecer a dat aj mliecko.Tak neviem ci je to spravne,ze davat aj vecer ten prikrm.V noci sa budi tak 2 az 3 krat stale na kojenie..Budem rada ak mi odpoviete..

Milá Anička,

materské mlieko by malo za bežných okolností 5-mesačnému bábätku postačovať (aj keď veľa váži). To, že chce piť mlieko často, prípadne sa často budí, nie je ukazovateľom toho, že by mu materské mlieko nepostačovalo, navyše bábätká sa často chcú dojčiť z mnohých iných dôvodov než len preto, že by potrebovali piť mlieko. Bábätká sa budia v noci často, nie nevyhnutne len pre mlieko, a najjednoduchší spôsob, ako ich naspäť uspať je nadojčiť ich.

Ak by vaše bábätko na prsníku dostatočne nepilo, je možné v tejto dobe zvýšiť príjem mlieka, čo je prvá stratégia pred tým, než by sa hľadali iné možnosti. Ak by toto bolo potrebné, bolo by ideálne, požiadať o pomoc laktačnú poradkyňu, ktorá vyhodnotí výdanosť pitia bábätka a navrhne vám kroky, ktoré môžu viesť k tomu, že bábätko bude piť viac materského mlieka.

Ak by bábätko napriek všetkému neprijímalo dostatočné množstvá mlieka, tak je v tomto veku možné doplniť jeho kalorický príjem príkrmami. Čajík v tomto smere nepomôže, pretože žiadne kalórie neobsahuje. Navyše je predpoklad, že sa podáva z fľaše, čo je z hľadiska dojčenia do budúcnosti rizikové. Ak je skutočne potrebné zvýšiť kalorický príjem a nepodarí sa to zvýšením príjmu materského mlieka, potom môžete zaradiť akékoľvek príkrmy, pričom k nim mrkva síce môže patriť, ale mrkva nie je mimoriadne kaloricky výdatná potrava. Môžete zaviesť akékoľvek iné potraviny (z ktorejkoľvek skupiny potravín: ovocie, zelenina, obilniny, mäso, ak ho konzumujete) - návod na to, ako to urobiť nájdete v tejto našej odpovedi:

http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=111

http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=236Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Prikrmovanie na vecer